Fotoğrafın, Arakan'daki Müslüman çocuklara işkence yapıldığını gösterdiği iddiası

Fotoğrafın, Arakan'daki Müslüman çocuklara işkence yapıldığını gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış
Bu içerik 5 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı İbrahim Melih Gökçek tarafından da paylaşılan bir fotoğrafın, Arakan’da yaşayan Müslümanlara işkence yapıldığını gösterdiği iddia edildi. Fotoğrafta yerde yüz üstü yatan çocukların elleri üzerinden geçen motosiklet sürücüsünün yer aldığı paylaşımlarda “Arakanda Katliam Var” etiketinin de kullanıldığı görülüyor.

melih gokcek arakan

Ancak, fotoğrafın Myanmar’ın Arakan bölgesindeki Müslümanlara işkence yapıldığını gösterdiği iddiası doğru değil. Söz konusu fotoğraf 2009 yılında Hindistan’da bir devlet okulundaki karate gösterisi sırasında çekilmişti.

CNN’in yaptığı haberde Tamil Nadu eyaletinde gerçekleştirilen gösteri sırasında kimsenin yaralanmadığı ve gösterinin velilerden izin alınarak yapıldığı belirtiliyor. Fotoğrafın 2009 yılından itibaren dolaşımda olduğu ve çeşitli yerlerde kullanıldığı fark edilebiliyor.  Hindistan’da farklı okullarda bu tarz gösterilerin yapıldığını görmek mümkün.

Gösteriler yasaklandı

İngiltere merkezli Telegraph gazetesinin 2009 tarihli haberinde, Hindistan’da öğrencilerin ölüme meydan okuyan gösterilere katılmasının yasaklandığı belirtiliyor. Dövüş sporları eğitimlerinin yaygın olduğu Hindistan’da yetkililer, 50 bin okula gönderdikleri uyarıyla, öğrencilerin bu tarz etkinliklere katılımının önüne geçilmesinin planlandığını ifade ediyor.

hindistan gösteri