Fotoğrafın Antakya yakınlarında görülen yedi tonluk yılanı gösterdiği iddiası

Fotoğrafın Antakya yakınlarında görülen yedi tonluk yılanı gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Fotoğraflar, Vietnam kökenli bir sitede paylaşılan “Vietnam ordusu dev yılanı ele geçirdi” başlıklı bir mizansene ait.

Arabalar ve askerlerin oyuncak olduğu yüksek çözünürlüklü fotoğraflarda açıkça görülüyor.

Bu yüzden normal boyutlardaki bir yılan oyuncakların yanında devasa gözükmüş.

Bu içerik 4 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada 6 Ağustos 2012’de paylaşılan ve son günlerde tekrar dolaşıma giren bir kolajın, Antakya’da öldürülen 7 tonluk bir yılanı gösterdiği iddia edildi. 6 yıldır paylaşılmaya devam edilen ve bir şehir efsanesi niteliğini alan fotoğraflar Facebook’ta 75 binden fazla paylaşılırken 45 binden fazla da beğeni aldı.

antakyada 7 tonluk yilan iddia facebook

Fakat fotoğrafların devasa bir yılanı gösterdiği iddiası doğru değil. Fotoğraflar, Vietnam kökenli bir sitede paylaşılan “Vietnam ordusu dev yılanı ele geçirdi” başlıklı bir mizansene ait. Fotoğraflarda görülen arabaların ve askerlerin oyuncak olduğu yüksek çözünürlüklü fotoğraflarda açıkça görülüyor. Dolayısıyla, normal boyutlardaki bir yılanın oyuncakların yanında devasa gözüktüğü söylenebilir.

Fotoğraf 2010 yılından beri dolaşımda

Fotoğrafların kaynağı, Vietnam’dan bir öğrenci forumu. Bilgi teknolojileri öğrencilerine hitap eden bu forumda 7 Mayıs 2010 yılında açılan “Vietnam ordusu dev yılanı ele geçirdi” başlığı altında da bir kısmı iddiaya konu olan fotoğrafların tamamı görülebiliyor. Her ne kadar ilgili forumdaki mizansende kullanılan yılanın gerçek mi oyuncak mı olduğunu söylemek mümkün olmasa da aşağıda görülebilecek yüksek çözünürlüklü fotoğraflar, mizansende kullanılan askerlerin ve arabaların oyuncak olduğunu gösteriyor.

vietnam oyuncak askerler yilan

vietnamdaki olu yilan oyuncak askerlerin yaninda

vietnam yilan ve oyuncak askerler

vietnam yilan oyuncak tankerler

vietnam oyuncak askerler yilan 1

Fotoğrafın, farklı zamanlarda, benzer iddialarla paylaşıldığı ve hatta bir kısmı doğrulama ile uğraşan Snopes, ThoughtCo, Waffles at Noon gibi yabancı sitelerin de bu iddiayı çürüttüğü görülebilir. Yine Hoax Factor adlı YouTube kanalının bu iddia hakkında 16 Mayıs 2015’te yayınladığı video da 24 milyondan fazla izlenmiş durumda.

Dünyanın en büyük yılanları

Bilinen en büyük yılanlar “yeşil anakonda” (Eunectes murinus) isimli türe ait. Ortalama 6 metre uzunluğa sahip olan bu türün ağırlığı 250 kiloya, uzunluğu ise 9 metreye kadar çıkabiliyor. Yakalanan en uzun yılan ise 7.67 metre uzunluğuyla Guinness Rekorlar Kitabına giren Medusa. Bir “ağlı piton” (Python reticulatus) olan Medusa’nın ağırlığı 158.8 kilo. Ayrıca 1912’de Endonezya’nın Sulawesi adasında 10 metrelik bir yılanın kaydedildiği de biliniyor.

dunyanin en buyuk yilani medusa

7.67 metrelik uzunluğuyla yakalanan en büyük yılan Medusa