Fotoğrafın annesi ölen bebek ve anneyi gösterdiği iddiası

Fotoğrafın annesi ölen bebek ve anneyi gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Fotoğraftaki bebek ve anneye doğum anının orijinaline Çiseren Korkut’un Flickr hesabından ulaşılabiliyor.

Korkut’a ait internet sitesine arşiv sitesi archive.org üzerinden ulaşılabiliyor.

Korkut, Özay ailesine ait olduğunu söylediği fotoğrafta anne ve bebeğin sağlıklı olduğunu, fotoğrafın hikayesinin yanlış olduğunu belirtmiş.

Bu içerik 1 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada uzun süredir paylaşılan bir fotoğrafın, annesi ölen bebeği ve annesini gösterdiği; fotoğrafın yılın fotoğrafı seçildiği iddia edildi.

fotograftaki annenin oldugu iddiasi

Fotoğraftaki anne doğumu sağlıklı geçirmiş

Fotoğrafın orijinaline internette tersine görsel arama yaparak ulaşılabiliyor. Fotoğrafı, doğum fotoğrafçısı Çiseren Korkut 2 Ekim 2010 tarihinde Flickr’a yüklemiş. Yeni doğan albümünde yer alan fotoğrafın üstünde de www.ciseren.com adresini görmek mümkün. Albümde o ana ait başka fotoğraflar da var

Fotoğrafın sosyal medyada annenin öldüğü, bebeğin de annesine son kez sarıldığı söylenerek paylaşıldığını gören Korkut, 2 Ekim 2012 tarihinde olayla ilgili bir açıklama yapmış. www.ciseren.com adresinin güncel halinde bu yazıya ulaşılamıyor ancak, arşiv sitesi archive.org’u kullanarak fotoğrafın hikayesi okunabilir

Çiseren Korkut, Özay ailesinin bebeğinin sağlıklı doğduğunu, bebek henüz temizlenmeden önce babaya, ardından da anne Figen Özay’a verildiğini belirtmiş. Bebek annesiyle buluştuğu anda çekilen fotoğrafta annenin göz pınarlarındaki gözyaşları fark ediliyor. Blogda da yer verilen bilgide annenin bebeğiyle birlikte sağlıklı bir doğum atlattığı bilgisi paylaşılıyor.

bebek dogum annesi birlikte

Doğumdan hemen sonra çekilen bir başka fotoğraf. 

baba dogum ani ozay ailesi

Doğumdan hemen sonra baba ve bebeği gösteren bir fotoğraf.

Yılın fotoğrafı seçildiğine dair bir kanıt yok

Paylaşılan fotoğrafın yılın fotoğrafı seçildiği de iddia edilmiş, ancak hangi alanda hangi yıl için seçildiği gibi bilgiler yok. Bu fotoğrafla ilgili yılın fotoğrafı seçildiğine dair bir kanıt da bulunmuyor. Anadolu Ajansı, Reuters, AFP, National Geographic gibi kurumlar yılın fotoğraflarını yayınlıyor.