Fotoğrafın Ankara’daki güncel protestolardan olduğu iddiası

Fotoğrafın Ankara’daki güncel protestolardan olduğu iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Fotoğraf'ın orijinaline Reuters arşivinden erişilebiliyor.

Görüntü Türkiye'deki güncel protesto gösterilerinde değil, 2013 yılında Arjantin’de Cristina Fernandez de Kirchner hükümetine karşı yapılan protestolarda kaydedilmiş.

Bu içerik 1 yıldan daha eski tarihlidir.

22 Kasım tarihinde döviz kurlarındaki ani artışın ardından Türkiye’nin birçok ilinde protesto gösterileri düzenlendi. Sosyal medyada paylaşılan bir görselin de Ankara’nın Çankaya ilçesindeki protesto gösterisinde tencere çalan protestocuları gösterdiği iddia edildi.

fotografin turkiyedeki protestolardaki tencere calan kadinlari gosterdigi iddiasi

Fotoğraf Türkiye’den değil

Fotoğrafı tersine görsel arama ile aradığımızda önceki yıllardaki protestolar sırasında da yayıldığı anlaşılıyor. 2013 yılında Gezi protestolarında Kadıköy’de tencere, tava çalan kadınları gösterdiği iddiasıyla haberlerde yer almış. Ayrıca 2016 yılında ve Şubat 2021 tarihinde aynı görselin sosyal medyada paylaşıldığı görülüyor. Ancak fotoğraf bu tarihlerin herhangi birinde Türkiye’de kaydedilmemiş.

Alamy stok görsel sitesinde fotoğrafın orjinaline dair bilgi veriliyor. Fotoğraf, 2013 yılında Arjantin’de Cristina Fernandez de Kirchner hükümetine karşı yapılan protestolarda fotoğrafçı Agustin Marcarian tarafından kaydedilmiş. Protestocular Arjantin’in başkenti Buenos Aires’de tırmanan enflasyona, döviz kontrollerine, suç oranlarındaki artışa, yolsuzluğa karşı sokaklara dökülmüştü. Bazı protestocular da tencerelerle sloganlar atmıştı. Bu fotoğraf da o anlardan biri sırasında çekilmiş.

alamy stok gorsel sitesi fotografin orijinali

Fotoğraf Reuters arşivlerinde de yer alıyor.

Arjantin’deki protestolara dair birçok görüntü o dönem yapılan haberlerde de kullanılmış

Türkiye’de çok sayıda ilde kur artışı ve hayat pahalılığına karşı yapılan protesto gösterilerinde de bazı protestocular tencere ve tava çalarak tepki gösterdi