Fotoğrafın AK Parti milletvekili Radiye Sezer Katırcıoğlu'nun camide konuşma yaptığını gösterdiği iddiası

Fotoğrafın AK Parti milletvekili Radiye Sezer Katırcıoğlu'nun camide konuşma yaptığını gösterdiği iddiası

Doğru Doğru

Bulgular

Fotoğrafların, Bekirdere’deki Hayrat Cami’nde bir konuşma yapan AK Parti Kocaeli milletvekili Radiye Sezer Katırcıoğlu’nu gösterdiği iddiası doğru.

Ancak fotoğraflar eski tarihli. Yani olayın 29 Mayıs 2015’te yaşandığını söylemek mümkün.

Bu içerik 4 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan ve teyit.org’a ihbar olarak gönderilen fotoğrafların, AK Parti Kocaeli milletvekili Radiye Sezer Katırcıoğlu’nun seçim çalışmaları kapsamında Kocaeli Bekirdere’deki Hayrat Camii’nde konuşma yaptığını gösterdiği iddia edildi.

Bir kullanıcı tarafından Katırcıoğlu’nun camide siyaset yaptığı ve oy istediği iddiasıyla 18 Kasım 2018’de Facebook’a yüklenen fotoğraflar 16 bin kişi tarafından paylaşıldı. Başka bir kullanıcı tarafından Twitter’da paylaşılan fotoğraf 5 bin kullanıcı tarafından beğenildi.

Bunlara ek olarak fotoğraf, Yurt Gazetesi tarafından 19 Kasım 2018’de Katırcıoğlu’nun camide siyaset yapıldığı iddiasıyla haberleştirildi.

radiye sezer katircioglu 1

Fotoğraf 7 Haziran 2015 Genel Seçimleri’nden yaklaşık bir hafta önce çekilmiş

Yaklaşık üç yıl önce gerçekleştirilen 7 Haziran 2015 Milletvekili Genel Seçimleri’nde Radiye Sezer Katırcıoğlu’nun AK Parti’den Kocaeli milletvekili adayı olduğu görülebiliyor.

Söz konusu fotoğraflara Oda Tv tarafından yapılan 29 Mayıs 2015 tarihli bir haberde rastlamak mümkün. Haberde, AK Partili Katırcıoğlu’nun Hayrat Camii’nde seçim çalışması yaptığı ve bunun üzerine dönemin Kocaeli İl Müftüsü İlyas Öztel’in duruma tepki gösterdiği ifade ediliyor.

cami1_jpg

cami2_jpg 

Buna ek olarak o dönem söz konusu fotoğraflar aynı iddiayla çeşitli internet siteleri tarafından da haberleştirilmiş. Cumhuriyet, Aydınlık, BirGün ve İleri Haber’de yer alan metinlerde Hayrat Camii’nde kadınlarla bir araya gelen Katırcıoğlu’nun AK Parti’ye oy istediği ifade ediliyor. Ayrıca haberlerde dönemin Kocaeli İl Müftüsü İlyas Öztel’in açıklamalarına yer verilerek konu hakkında işlem yapılacağının belirtildiği ifade ediliyor.

cami3_jpg

Ses getiren olayın Kocaeli’deki yerel basında da tartışıldığını söylemek mümkün. Kocaeli Gazetesi isimli internet sitesinde M. Tanzer Ünal tarafından yazılan “Camide siyaset değil, ibadet yapılır” başlıklı yazıda konu hakkında bazı bilgiler yer alıyor. Ünal yazısında, etkinliğin “hatim duası töreni” olarak lanse edildiğini ancak söz konusu törene diğer partilerden kadın adayların çağrılmadığını açıklıyor.

Radiye Sezer Katırcıoğlu fotoğraflar hakkında açıklama yaptı

Fotoğrafların tekrar gündem olması ve sosyal medyada paylaşılmasının ardından Katırcıoğlu kişisel hesabından konu hakkında bir açıklama yaptı. Katırcıoğlu açıklamasında, fotoğrafların 2015 yılında hatim törenine katılanları tebrik maksadıyla Hayrat Camii’nde konuşma yaptığı sırada çekildiğini belirtti.

radiye sezer

Teyit fotoğraflar hakkında Radiye Sezer Katırcıoğlu’nun danışmanlarıyla da görüştü. Katırcıoğlu’nun makamıyla yapılan telefon görüşmesinde fotoğrafların 2015 tarihli olduğu ve vekilin konu hakkında sosyal medyadan gerekli açıklamaları yaptığı ifade edildi.

Teyit daha sonra Katırcıoğlu’nun danışmanları ile Facebook aracılığıyla da iletişime geçti. Söz konusu olayın 2015 yılında gerçekleştiğini açıklayan yetkililer, olayın spontane gelişen ayaküstü bir ziyaret olduğunu, ortamda bulunan masa, sandalye veya mikrofon düzeneğinin hatim törenlerinin rutin bir uygulaması olduğunu belirtti.

2015 yılında Kocaeli İl Müftüsü olarak görev yaptığı sırada olayı “kabul edilemez” olarak niteleyen ve şu anda Gölcük İlçe Müftüsü olarak görev yapan İlyas Öztel’den ise konu hakkında şimdilik bir cevap alınamadı.

\"\"

Katırcıoğlu’nun resmi Facebook hesabında konu hakkında fotoğraf ya da başka bir delile ulaşılamıyor. Ancak, Hayrat Camii’nde yaşanan olaydan yaklaşık bir ay önce, Katırcıoğlu’nun Çayırova Hicret Kuran kursunda 200 kişilik bir kadın grubuyla bir araya geldiğini ve Başkanlık sistemi hakkında bilgilendirme yaptığı anlaşılıyor.

Hayrat Camii’ndeki 2016 yılı Kutlu Doğum Haftası programında da benzer bir diziliş mevcut

İnternette yapılan araştırmada 29 Mayıs 2015’te gerçekleşen tören sırasında çekilen başka görüntülere ulaşılamıyor. Ancak, Kocaeli’de bulunan Hayrat Camii’nde 2016 yılında düzenlenen Kutlu Doğum Haftası programından çekilen bazı fotoğraflara ulaşmak mümkün. İzmit İlçe Müftülüğü’nün internet sitesinde yer alan fotoğraflarda caminin içi net olarak görülebiliyor. Fotoğraflar incelendiğinde Katırcıoğlu’nun 2015 yılında aynı camide yaptığı konuşmadakine benzer bir oturma düzeni fark edilebiliyor.

\"\"

\"\"