⚠️ Hassas İçerik

Okumak üzere olduğunuz içeriğimiz hassas materyaller barındırıyor.

Bu öğeleri görüntülemek istiyor musunuz?

Fotoğrafın Ağrı’da kaybolan Leyla Aydemir’i gösterdiği iddiası

Fotoğrafın Ağrı’da kaybolan Leyla Aydemir’i gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış
Bu içerik 4 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan fotoğrafın Ağrı’da 15 Haziran’da kaybolan ve 18 gün sonra cansız bedenine ulaşılan 2015 doğumlu Leyla Aydemir’i gösterdiği iddia edildi.

leyla aydemir

Ancak fotoğrafın kaybolan Leyla’yı gösterdiği iddiası doğru değil. Fotoğraf, farklı ülkelerden olduğu iddia edilerek sosyal medyada daha önce 2012 yılında dolaşıma girmiş.

Görüntü eski tarihli

İddiaya konu olan fotoğrafın yer aldığı bir tweet 3 Kasım 2012 tarihli. Gönderide, fotoğrafın Suriye’deki iç savaş sırasında öldürülen iki yaşındaki bir çocuğu gösterdiği iddia ediliyor.

leyla aydemir2

15 Kasım 2012 tarihli bir başka paylaşımda fotoğrafın İsrail ordusu tarafından öldürülen Filistinli bir çocuğu gösterdiği belirtiliyor.

leyla aydemir3

19 Kasım 2012 tarihli bir gönderide ise bu iddia yalanlanıyor ve fotoğrafın Suriye’de çekilmiş olduğu ifade ediliyor.

Fotoğrafla ilgili internette dolaşan iddialar bu şekilde. Ancak iddialardan herhangi birini destekleyebilecek güvenilir bulgulara rastlanmadı.

Buna karşın görüntünün bu analize konu olan olaydan yaklaşık 6 sene önce sosyal medyada paylaşılmış olması dolayısıyla görüntülerdeki çocuğun 2 Temmuz 2018’de cansız bedenine ulaşılan Leyla Aydemir olmadığını ifade etmek mümkün.

Leyla’nın cansız bedenine 2 Temmuz’da ulaşıldı

Leyla Aydemir, 15 Haziran’da Ağrı'nın Bezirhane Köyü'nde kaybolmuştu. 18 gün boyunca süren arama çalışmaları sonrasında ise Leyla’nın cansız bedenine köy merkezinden 3 kilometre uzaklıkta bulunan bir dere yatağında ulaşıldı.

Ağrı Valisi Süleyman Elban, olayın bir kaçırılma vakası olduğuna işaret etmiş ve şunları söylemişti:

"Otopsi ve değerlendirmeler neticesinde yavrumuzun kaybolduktan sonra 8-10 gün içerisinde ölmüş olduğu sonucuna varıldı. Daha sonra da, bir yerde bekletilmiş ve bulunmasından 2-3 gün önce de, bulunduğu suyun içerisine bırakılmış. Ölüm nedeni, 8-10 gün aç bırakılması."

Ağrı Cumhuriyet Başsavcılığı’nın 2 Temmuz tarihli basın açıklamasında olayla ilgili soruşturmanın başlatılmış olduğu belirtildi. Bunun yanı sıra bir sonraki gün yapılan basın açıklamasında ise olayla ilgili “bazı basın yayın organlarında 5 şahsın gözaltına alındığı yönünde haberler yapılmış ise de sözkonusu haberler gerçeği yansıtmamaktadır” dendi ve soruşturmanın hassasiyetle yürütüldüğü ifade edildi.