Fotoğrafın Afrin Harekatı sırasında yaralanan bir çocuğu gösterdiği iddiası

Fotoğrafın Afrin Harekatı sırasında yaralanan bir çocuğu gösterdiği iddiası

Karma Karma
Bu içerik 5 yıldan daha eski tarihlidir.

Türk Silahlı Kuvvetleri’nin Afrin’e başlattığı Zeytin Dalı Harekatı sonrasında sosyal medyada paylaşılan bir yaralı çocuk fotoğrafının, Afrin Harekatı sonrasına ait olduğu iddia edildi.

yarali cocuk afrin

Fotoğrafın Afrin operasyonu sonrası çekildiği iddiası doğru değil. Ancak fotoğrafın ne zaman ve nerede çekildiğine dair farklı iddialar bulunuyor.

Fotoğraf 2016'dan beri internette

Çeçen internet ajansı Kavkaz Center’da yaralı çocuk fotoğrafının Suriye Ordusu tarafından Haziran 2016'nın sonlarında Halep'in kuzeyinde başlatılan askeri operasyon sonrasında çekildiği belirtiliyor.

Community Eye Health Journal isimli derginin 2016’da yayınlanan bir sayısında yer alan ve Dr. Ahmed Batal’ın çalışmalarını anlatan Simon Keightley imzalı bir yazıda, fotoğrafın Reyhanlı’da bulunan Emel Geçici Sağlık Merkezi’nde çekildiği belirtiliyor. Yazının yer aldığı derginin yayınlandığı tarih ve fotoğrafın hangi tarihte çekildiği ise sitede yer almıyor.

Fotoğraf, 2016’nın Ekim ayında da Afganistan’ın kuzeyinde yer alan Kunduz kentinde Taliban ile Afganistan güvenlik güçleri arasında yaşanan çatışmanın ardından çekildiği iddiasıyla paylaşılmıştı.

Ayrıca fotoğraf Kasım 2017’de Rusya’nın operasyonlarından sonra yaralanan bir çocuğa ait olduğu iddiasıyla da paylaşıldı.

Sonuç olarak, fotoğrafın Afrin Harekatı sonrası çekildiği iddiası doğru olmasa da, tam olarak hangi tarihte ve nerede çekildiğine dair kesin bilgiye ulaşılamadı.