Fotoğrafın Afganistan'da 9 yaşında para karşılığı satılan kız çocuğunu gösterdiği iddiası

Fotoğrafın Afganistan'da 9 yaşında para karşılığı satılan kız çocuğunu gösterdiği iddiası

Bu içerik 4 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan ve teyit.org’a ihbar olarak gönderilen bir fotoğrafın Afganistan’da para karşılığı satılan bir kız çocuğunu gösterdiği iddia edildi. Uzun zamandır çeşitli sosyal medya platformlarında dolaşımda olan fotoğraf, son dönemde tekrar aynı iddiayla paylaşılmaya başlandı

iddia afgan kiz cocugu

2013 yılında da 9 yaşındaki kız çocuğunun Afganistan'da satışa çıkarıldığı iddia ediliyordu.

Ancak fotoğrafın Afganistan’da para karşılığı satılan bir kız çocuğunu gösterdiği iddiası doğru değil. Fotoğraf, Mayıs 2011’de NATO’nun Afganistan’a düzenlediği operasyon sonrası başlayan protestolardan. Fotoğrafta görülen kız çocuğu ise operasyonda aile üyelerini kaybetmiş.

Fotoğraf NATO karşıtı protestolardan

İddiaya konu olan fotoğraf, NATO güçlerinin 17 Mayıs 2011 gecesi Afganistan’ın Talokan şehrine gerçekleştirdiği ve 4 kişinin hayatını kaybettiği operasyon sonrası düzenlenen protestolardan. İki gün süren protestolar 18 Mayıs 2011’de başlamış ve polis ve güvenlik güçleri kalabalığı dağıtmak için ateş açınca 12 kişi daha hayatını kaybetmişti. Wall Street Journal, protestocuların Alman üssüne saldırması sonucu Alman askerleri tarafından ateş açıldığı yönünde bilgi vermişti. Reuters ise ölü sayısını 14 olarak belirtmişti.

reuters

Fotoğrafın kaynağı Reuters

Reuters’ın fotoğrafı paylaştığı başlığa göre, fotoğrafta görülen 10 yaşındaki kız çocuğu ise bir önceki gece düzenlenen NATO operasyonunda aile üyelerini kaybetmişti. Protestoların başladığı 18 Mayıs 2011’de çekilen bu fotoğrafın sahibi, Reuters’dan Wahdat Afghan. Fotoğrafın Independent, Wall Street Journal, Spiegel, VOA News ve NTV (19. fotoğraf) gibi kaynaklarda da paylaşıldığı görülüyor.

reuters2

(Hayatını kaybedenleri taşıyan protestocular. Kaynak: Reuters)

reuters3

(Fotoğraf: Reuters)

Afganistan’da çocuk evlilikleri yaygın

Afganistan’da, özellikle kırsal kesimde, kız çocuklarının gelin olarak satıldığı konusunda çeşitlihaberler bulunuyor. UNICEF’in “The State of the World’s Children - 2017” (Dünya çocuklarının durumu) başlıklı raporuna göre Afganistan’daki çocukların yüzde 9’u 15, yüzde 35’i ise 18 yaş itibariyle evlenmiş oluyor. Bu istatistik 2010 - 2016 yıllarını kapsıyor. Kız çocuklarının evlendirilmesine karşı binden fazla sivil toplum örgütünün bir araya gelmesiyle oluşan Girls Not Brides isimli organizasyona göre ise Afganistan’da 20-24 yaşları arasında olup 18 yaşından önce evlendirilmiş yaklaşık 572 bin kadın var ve dünyada erken yaşta evlilik sıralamasına göre dünyada 18. sırada. Birleşmiş Milletler Nüfus Fonu’na göre ise 15-19 yaş arası Afgan kız çocuklarının yaklaşık yüzde 10’u her yıl doğum yapıyor.