Fotoğrafın 10 TL'ye ibadet edilebilen Adıyaman'daki seyyar Kabe'yi gösterdiği iddiası

Fotoğrafın 10 TL'ye ibadet edilebilen Adıyaman'daki seyyar Kabe'yi gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ
Bu içerik 4 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan ve teyit.org’a ihbar olarak gönderilen bir fotoğrafın, Adıyaman’daki seyyar Kabe’yi gösterdiği iddia edildi. Buna ek olarak paylaşılan fotoğrafta “Müftülükten dev hizmet kabede tur at, şeytana sınırsız taş, limitsiz ibadet 10 lira” ifadeleri de yer aldı.

TCvatanım isimli sayfa tarafından 15 Eylül’de Facebook’a yüklenen görsel yaklaşık 3 bin 500 kişi tarafından paylaşıldı. Benzer şekilde Farkında Mısınız isimli sayfa tarafından Facebook’ta paylaşılan görsel yaklaşık bin 500 kişi tarafından beğenildi.

kabe adıyaman seyyar

Fotoğrafta yer alan Kabe maketi hacca gidecek adaylara eğitim vermek için temsili olarak kullanılmış

Ancak fotoğrafın, 10 TL'ye ibadet edilebilen Adıyaman'daki seyyar Kabe'yi gösterdiği iddiası doğru değil. Farklı tarihlerde çekilen fotoğraflarda yer alan ve insanların tavaf ettiği Kabe maketi, hacca gidecek adaylara eğitim vermek için temsili olarak Adıyaman Müftülüğüne getirilmiş. Fotoğraftaki Kabe’yi tavaf etmek için para verilmesi söz konusu değil.

Adıyaman Müftülüğü önünde çekilen fotoğraflardan ilkine 2012 tarihli haberlerde rastlanıyor. Haberlerde hacca gidecek adayların Adıyaman Müftülüğü bahçesindeki temsili Kabe maketi etrafında tavaf eğitimi aldığı belirtiliyor.

seyyer kabe

Adıyaman Müftülüğü önünde çekilen fotoğraflardan ikincisine, Milliyet Gazetesi’nin 26 Ağustos 2014 tarihli bir haberinde rastlamak mümkün. Haberde 11 Eylül 2014’te hacca gidecek adaylara Kabe maketi etrafında temsili tavaf yaptırıldığı ve eğitim verildiği belirtiliyor.

adıyaman kabe

Adıyaman’dan Suudi Arabistan’a giderek hac ibadetlerini yerine getirecek olan 290 kişinin temsili olarak tavaf yaptığı sırada çekilen başka fotoğraflara da ulaşılabiliyor.

adiyamanda kabe maketi etrafinda temsili tavaf yapildi IHA 20140826AW177086 2 t

2014 yılında, Adıyaman Müftülüğü bahçesinde temsili Kabe maketinin de bulunduğu eğitimler sırasında çekilmiş görüntülere de rastlanabiliyor. Görüntülerde, Adıyaman Müftüsü Mehmet Ali Öztürkçü’nün temsili Kabe maketi önünde hac sırasında yapılması gerekenler hakkında bilgi verdiği anlaşılıyor.

Son olarak, Adıyaman’da farklı tarihlerde hacı adaylarına söz konusu eğitimin verildiğini söylemek mümkün. Milliyet Gazetesi’nin 18 Ağustos 2015 tarihli bir haberinde, temsili Kabe maketinin bulunduğu Adıyaman Müftülüğü bahçesinde eğitimler yapıldığı ifade ediliyor. 9 Eylül 2013 tarihli başka bir haberde de Adıyamanlı hacı adaylarına Kabe maketi etrafında temsili tavaf yaptırıldığı belirtiliyor.

Hacı adaylarının eğitimi için temsili tavaf başka illerde de uygulanıyor

Hacca gidecek hacı adayları için müftülükler tarafından farklı illerde de söz konusu uygulamanın yapıldığını söylemek mümkün. Genellikle temsili olarak konulan bir Kabe maketinin etrafında hacı adaylarına hac sırasında uyulması gereken kurallar uygulamalı olarak anlatılıyor. Farklı tarihlerde Kırşehir, Yozgat, Balıkesir, Muğla ve Adana gibi illerde hacı adaylarının aldığı eğitimleri görmek mümkün.

2015 yılında Üsküdar Belediyesi önüne konulan Kabe maketi tartışmalara yol açmıştı

İstanbul Üsküdar Belediyesi, 2015 yılında Kutlu Doğum Haftası etkinlikleri çerçevesinde belediyenin önündeki alana Asr-ı Saadet Köyü kurmuştu.

kabe umraniye maket

Söz konusu köyde; Hira Mağarası, Muallak Taşı, Sevr Mağarası ve Kabe gibi yapıların maketleri yer almış, Kabe maketinin vatandaşlar tarafından yoğun ilgi görmesi ve Cihat Duman isimli bir vatandaşın ihrama girerek Kabe maketini tavaf etmek istemesi üzerine Diyanet İşleri Başkanlığı, “Sadece Kâbe’yi ziyaret sırasında, nasıl davranılması gerektiği yönünde bilgi sahibi etmek için maket kurulabilir. Aksi halde herhangi bir dini vecibeyi yerine getirdiğini düşünerek bu maketi tavaf etmeye çalışmak büyük vebaldir.” şeklinde bir açıklama yapmıştı. Maket daha sonra Üsküdar Belediyesi tarafından kaldırılmıştı.

\"\"