Fotoğrafın 51 yaşındaki Suudi Prens Kahtani ve 7 yaşındaki eşini gösterdiği iddiası

Fotoğrafın 51 yaşındaki Suudi Prens Kahtani ve 7 yaşındaki eşini gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Suudi Arabistan Prensi Kahtani'yi gösterdiği iddia edilen fotoğraf 60 yaşındaki İmam Şeyh Adel Al-Kabani'ye ait.

Kahtani'nin yedi yaşındaki eşi olduğu iddiasıyla paylaşılan fotoğraf ise 2012 yılında bir sosyal medya platformunda paylaşılmış.

Bu içerik 3 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan fotoğrafın 51 yaşındaki Suudi Arabistan Prensi Kahtani ve 7 yaşındaki eşi Nawaf’ı gösterdiği iddia edildi. İddia, farklıülkelerdedepaylaşıldı.

51 yasindaki suudi prens kahtani ve 7 yasindaki esi nawaf

Ancak fotoğrafın 51 yaşındaki Suudi Arabistan Prensi Kahtani ve 7 yaşındaki eşi Nawaf’ı gösterdiği iddiası doğru değil. Suudi Arabistan Prensi Kahtani’yi gösterdiği iddia edilen fotoğraf, İmam Şeyh Adel Al-Kalbani’yi gösteriyor. Al-Kalbani 60 yaşında. Aynı zamanda ülkede Kahtani isminde bir prens de bulunmuyor. Kahtani’nin 7 yaşındaki eşi Nawaf’ı gösterdiği iddiasıyla paylaşılan fotoğrafa ise en erken 2012 yılında Vkontakte (VK) isimli sosyal medya platformunda rastlanıyor. VK’da paylaşılan gönderide fotoğraftaki kızın 13 yaşında olduğu belirtilse de fotoğrafla ilgili başka herhangi bir bilgiye ulaşılamıyor.

Fotoğraftaki Suudi Prens değil, Şeyh Adel Al-Kalbani

İddiaya konu olan fotoğraftaki kişi 51 yaşındaki Suudi Prens Kahtani değil, ilk siyah Kabe İmamı Adil Al Kalbani. 60 yaşındaki Şeyh Adel bin Salem bin Saeed Al-Kalbani'nin kişisel sosyal medya hesaplarındaki paylaşımlarından da iddiaya konu olan fotoğraftaki kişinin kendisi olduğu anlaşılıyor.

seyh adel al kalbani

Ek olarak Suudi Arabistan’da Kahtani adında bir prens bulunmadığı da ifade edilebilir.

Şeyh Adel Al-Kalbani’nin iki eşi var

Kalbani Teyit’e yaptığı açıklamada, görüntüdeki kişinin kendisinin eşi olduğuna yönelik iddiaların doğru olmadığını belirtti. 40’lı yaşlarda iki eşi olduğunu söyleyen Kalbani, en küçük çocuğunun ise 20’li yaşlarda olduğunu söyledi.

Prensin eşini gösterdiği iddiasıyla paylaşılan fotoğraf 2012 yılında yayılmaya başlamış

Prensin 7 yaşındaki eşi Nawaf’ı gösterdiği iddiasıyla paylaşılan fotoğrafa ise internette en erken 2012 yılında yapılan bir paylaşımda rastlanıyor. Bir VK kullanıcısı tarafından 24 Aralık 2012 tarihinde paylaşılan fotoğrafta, çocuğun 13 yaşında olduğu belirtilmiş ve kullanıcılara erken yaştaki evliliklere nasıl baktıkları sorulmuş. Ancak iddiaya konu olan fotoğrafın tam olarak ne zaman, nerede ve ne amaçla çekildiğine dair bilgiye ulaşılamadı.

kiz

Truth or Fiction, Newtral, Lupa, Hoax-Net isimli doğrulama platformları da iddianın yanlış olduğunu belirtti.

Sonuç olarak, fotoğrafın 51 yaşındaki Suudi Prens Kahtani ve 7 yaşındaki eşi Nawaf’ı gösterdiği iddiası doğru değil. Bu iddia yanlış bilginin uydurma türüne örnek olarak gösterilebilir.