Fotoğrafın 3 cami bulunmasına rağmen okul bulunmayan Rize'deki bir köyü gösterdiği iddiası

Fotoğrafın 3 cami bulunmasına rağmen okul bulunmayan Rize'deki bir köyü gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Fotoğraf, Rize’de üç cami bulunmasına rağmen okulu olmayan bir köyü değil, Erzincan’ın Kemaliye ilçesindeki bir mahalleyi gösteriyor.

Kemaliye ilçesinde okul bulunmadığı iddiası da doğru değil. Kemaliye’de Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Meslek Yüksekokulu dahi bulunuyor.

Bu içerik 4 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan ve teyit.org’a ihbar olarak gönderilen bir fotoğrafın Rize’de bulunan bir köyü gösterdiği, 50 hanelik bu köyde 3 cami olmasına rağmen okul bulunmadığı iddia edildi.

Twitter’da 6 Eylül 2018’de bir kullanıcı tarafından paylaşılan fotoğraf, şimdiye kadar yaklaşık 8 binden fazla retweetlendi ve 19 binden fazla beğeni aldı. Söz konusu fotoğraf, daha önce 27 Ocak 2018 tarihinde Twitter’da tiyatrocu Orhan Aydın tarafından paylaşıldı. Orhan Aydın’ın Twitter’da paylaştığı fotoğraf şimdiye kadar 2 bin 633 retweet ve 5 bin 222 beğeni aldı. Facebook hesabından paylaşılan fotoğraf ise yaklaşık 28 bin defa paylaşıldı ve bin 500 kere beğenildi. Ayrıca aynı iddia Twitter’da başka kullanıcılar tarafından da paylaşıldı.

rizede birkoyde 3 cami oldugu okul olmadigi iddiasi 1024x538Ancak fotoğrafın Rize’de üç cami bulunmasına rağmen okulu olmayan bir köyü gösterdiği iddiası doğru değil. Fotoğraf, Erzincan’ın Kemaliye ilçesindeki bir mahallede çekilmiş. Kemaliye ilçesinde okul bulunmadığı iddiası da doğru değil. Kemaliye’de Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Meslek Yüksekokulu dahi bulunuyor.

Fotoğraf Erzincan’ın Kemaliye ilçesine ait

İddiaya konu olan fotoğrafta, Erzincan’ın Kemaliye ilçesinin Sandıkbağı ve Dörtyolağzı mahallelerinde bulunan Tahta, Taşdibi ve Dörtyol Ağzı Camileri görülüyor. Facebook’ta bir kullanıcının 4 Mart 2017 tarihli paylaşımından da aynı camilerin isimlerine ulaşmak mümkün.

Camilerin Google Haritalar’daki konumlarından da iddia fotoğrafın Kemaliye ilçesine ait olduğu anlaşılıyor.

Erzincan Kemaliye Camileri Google Haritalar

Facebook’ta 3 Kasım 2016 tarihli başka bir paylaşımda da Kemaliye’de bulunan camilerin başka açıdan çekilmiş bir fotoğrafına ulaşılabiliyor. Ayrıca Google Haritalar’daki sokak görünümü özelliği sayesinde Dörtyol Ağzı Camii’nin görüntülerine ulaşmak da mümkün.

Kemaliye Camileri

Diyanet İşleri Başkanlığı’nın internet sitesinde adı geçen camiler hakkında bilgilere ulaşılabiliyor.

teyit.org’un ulaştığı Kemaliye’de yaşamakta olan bir kişi de söz konusu camilerin Erzincan’ın Kemaliye ilçesinde bulunan üç camiyi gösterdiğini doğruladı ve sosyal medyada son zamanlarda sıkça paylaşılan iddialardan rahatsızlık duyduğunu, Kemaliye’de iddiaların aksine okul, kütüphane ve üniversite bulunduğunu belirtti.

Kemaliye İlçesi’nde okul, kütüphane ve meslek yüksekokulu bulunuyor

Twitter’da paylaşılan iddialarda fotoğraftaki köyde okulun bulunmadığı ve öğrencilerin her sabah 12 km uzaklıkta bulunan bir okula gittikleri ifadeleri yer alıyor. Fakat Kemaliye İlçe Eğitim Müdürlüğü’nün 2017-2018 resmi verilerine göre ilçede 7 okul bulunuyor. Öğrenci sayısı ise ilk ve ortaöğretimde toplam 382.

Kemaliye ogrenci verileri

Kemaliye ilçesinde yer alan bazı okulların camilere de yakın bir konumda bulunduğu Google Haritalar’da görülebiliyor.

kemaliye ilcesindeki okul camiler

İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün verilerinden kadrolu öğretmen sayısı da görülebiliyor. İddiaların aksine Kemaliye’de 26 kadrolu öğretmen bulunuyor.

Orhan Aydın’ın paylaşımında yer alan bir diğer iddia ise yerleşim yerinde kütüphane olmadığı ifadesi. Erzincan İl Halk Kütüphanesi Müdürlüğü’nün internet sitesinden Kemaliye’de bir adet ilçe kütüphanesi bulunduğu anlaşılıyor. Erzincan Binali Yıldırım Üniversitesi Hacı Ali Akın Meslek Yüksekokulu da Kemaliye’de bulunmakta.

Ayrıca sosyal medyada farklı şekilde dolaşıma giren iddiada, imamların 4 bin Türk Lirası maaş aldıkları ifadeleri de yer alıyor. Bütçe ve Mali Kontrol Genel Müdürlüğü’nde yer alan resmi bilgilere göre, bir imam vaizin Temmuz 2017 itibariyle net görev aylığı ek ücretler dahil edilmeden 3,846 TL idi. İddiada yer alan bu ifade ise büyük oranda doğru.

Rize’deki iki camili köy

Söz konusu iddiada yer alan fotoğrafa benzer bir durum Rize’nin Çayeli İlçesi’nde yaşanmış. Derenin ayırdığı Gürgenli ve Beşikçiler köyleri sınırında iki cami bulunuyor. Rize Çayeli İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü verilerinden Beşikçiler ya da Gürgenli köylerinde bulunan herhangi bir ilkokul bilgisine ulaşılamamakta. En yakın okul, Büyükköy’de ve yaklaşık 3,7 km uzaklıkta.

\"\"