Fotoğrafın 25 Eylül 2022’de Diyarbakır’da stadyuma alınmayan 'Mustafa Kemal’in Askerleriyiz' pankartını gösterdiği iddiası

Fotoğrafın 25 Eylül 2022’de Diyarbakır’da stadyuma alınmayan 'Mustafa Kemal’in Askerleriyiz' pankartını gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

'Mustafa Kemal’in Askerleriyiz' pankartını gösteren fotoğraf güncel değil.

Pankart, 14 Haziran 2022’de İzmir’de oynanan Türkiye-Litvanya milli maçı için hazırlanmış.

Tersine görsel arama sonucunda, pankart görüntülerine 14 Haziran 2022’den önce farklı bir bağlamda paylaşıldığına ulaşılamıyor.

Teyit'in ulaştığı Göztepe Yalı Derneği, pankartın Türkiye-Litvanya milli maçı için hazırlandığını ve stadyuma alınmadığını doğruladı.

Ümit Özdağ, aynı görseli Haziran 2022’de Türkiye-Litvanya maçı öncesinde kaydedildiği notuyla da paylaşmıştı.

Amedspor Direniş Taraftar Derneği Başkanı Ramazan Tugay ve Diyarbakır İl Emniyet Müdürlüğü Spor Şube, 25 Eylül 2022’de stadyuma alınmayan 'Mustafa Kemal'in Askerleriyiz' yazılı pankarta şahit olmadıklarını, eğer böyle bir olay yaşansaydı mutlaka duyacaklarını söyledi.

Sosyal medyada paylaşılan gönderilerdeki fotoğrafın, 25 Eylül 2022’de Diyarbakır'da oynanan Amedspor-Bursaspor maçında stadyuma alınmayan 'Mustafa Kemal’in Askerleriyiz' pankartını gösterdiği öne sürüldü.

pankart iddiasi

Pankart fotoğrafı eski tarihli ve farklı bir karşılaşma için hazırlandı

25 Eylül 2022’de Diyarbakır Stadyumu’nda oynanan Amedspor-Bursaspor maçında bir grubun Irak Kürt Bölgesel Yönetimi bayrağını açtığı görüntüler, sosyal medyada tepki çekmişti. Tepkiler arasında Irak Kürt Bölgesel Yönetimi bayraklarının stadyuma alınmasına rağmen 'Mustafa Kemal’in Askerleriyiz' yazılı pankarta izin verilmediği yer alıyordu. 

amedspor maci bayrak

İçişleri Bakanlığı, alınan güvenlik önlemlerine rağmen stadyuma sokulan pankartları provokasyon olarak değerlendirdi ve görüntüler hakkında soruşturma başlatıldığını açıkladı.

Ancak 'Mustafa Kemal’in Askerleriyiz' pankartını gösteren fotoğraf güncel değil. Tersine görsel arama sonucu, fotoğrafın 14 Haziran 2022’den olduğunu gösteriyor. 14 Haziran 2022’de İzmir Göztepe Gürsel Aksel Stadında oynanan Türkiye-Litvanya maçı öncesi pankartın içeri alınmadığına dair haberlere ulaşılabiliyor.

pankart haberi haziran 2022

Teyit, pankartla ilgili bilgi almak için Göztepe’nin taraftar grubu olan Göztepe Yalı Derneği’ne ulaştı. Dernek, 'Mustafa Kemal’in Askerleriyiz' yazılı pankartın 14 Haziran 2022’de oynanan Türkiye-Litvanya milli maçı için hazırlandığını ve stadyuma alınmadığını doğruladı.

Teyit'in e-posta attığı Türkiye Futbol Federasyonu yetkilileri ise konuya ilişkin soruları henüz yanıtlamadı.

Teyit'in ulaştığı Amedspor  Direniş Taraftar Derneği Başkanı Ramazan Tugay, 25 Eylül 2022’de oynanan Amedspor-Bursaspor maçı öncesinde stadyuma alınmayan 'Mustafa Kemal'in Askerleriyiz' yazılı pankarta şahit olmadıklarını, eğer böyle bir olay yaşansaydı mutlaka duyacaklarını söyledi. Benzer şekilde, Diyarbakır İl Emniyet Müdürlüğü Spor Şube de iddia edildiği gibi bir olayın yaşanmadığını belirtti.

Ayrıca stadyuma alınmayan başka bir 'Mustafa Kemal'in Askerleriyiz' yazılı pankart olduğuna dair sosyal medya platformlarında ya da arama motorlarında güvenilir bir bilgiye ulaşılamıyor.

Ümit Özdağ, aynı görseli 14 Haziran 2022’de Türkiye-Litvanya maçı öncesinde kaydedildiği notuyla da paylaşmıştı.

umit ozdag haziran paylasimi

Güncelleme: 28/09/2022

Amedspor Direniş Taraftar Derneği Başkanı Ramazan Tugay ve Diyarbakır İl Emniyet Müdürlüğü Spor Şube ile yapılan görüşme eklendi.