Fotoğrafın 24 Ocak Elazığ depreminden olduğu iddiası

Fotoğrafın 24 Ocak Elazığ depreminden olduğu iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

İddia paylaşımda yer alan fotoğraflardan biri Van'da 23 Ekim 2011'de gerçekleşen depremi gösteriyor.

Diğer görsellere Elazığ depreminden sonra yapılan haberlerde rastlanabiliyor.

Bu içerik 3 yıldan daha eski tarihlidir.

Kandilli Rasathanesi’nin paylaştığı verilere göre Elazığ’ın Sivrice ilçesi merkezli 6,6 büyüklüğünde bir deprem meydana geldi. Yetkililer depremin etkilediği bölgelerde bazı binaların da yıkıldığı bilgisini paylaştı. 

Sosyal medyada da depremden sonra yıkıldığı iddiası ile birçok bina fotoğrafı paylaşıldı. Twitter’da bir kullanıcının paylaştığı fotoğrafın da bulunduğu gönderi şimdiye kadar yaklaşık 350 beğeni aldı.

eazig yikilan bina iddia foto min

Milliyet’in Van depremi sonrası paylaştığı bir haberden ve Erkan Saka’nın Van depremi hakkındaki bir yazısından fotoğrafa ulaşılabiliyor

van ercis deprem fotosu min

Milliyet haberinden

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın hazırladığı 2018 tarihli Riskli Alan İlanı ve Uygulama Kılavuzu’nda da aynı görsel Van depreminden olduğu bilgisi ile yer almış. 

İddia konusu gönderide altta yer alan fotoğraflara Elazığ'daki depremden sonra paylaşılan haberlerden ulaşılabiliyor. Haberlerde söz konusu iki fotoğrafın Demirören Haber Ajansı'ndan (DHA) alındığı belirtilmiş. DHA'nın internet sitesinde de yıkılan evin fotoğrafı görülebiliyor.

dha elazig yikilan bina

Deprem gibi doğal afet anlarında doğru bilgi edinmek oldukça zor olabilir. Teyit de bu gibi kriz anlarında yanlış bilgiden korunmak için neler yapılabileceğini içeren bir ipucu rehberi hazırlamıştı.

İddia konusu fotoğraf yanlış bilginin en yaygın yedi türünden hatalı ilişkilendirmeye örnek.