Fotoğrafın 23 Ağustos 2020’de Kozan'daki yangından sonra hayatta kalan buzağıyı gösterdiği iddiası

Fotoğrafın 23 Ağustos 2020’de Kozan'daki yangından sonra hayatta kalan buzağıyı gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Fotoğraf Adana’daki yangından önce internete yüklenmiş.

Olay Kaliforniya’da yaşanmış.

Bu içerik 2 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada yaygın bir fotoğrafın, Adana’nın Kozan ilçesinde 23 Ağustos 2020’de başlayan orman yangınından kurtulmayı başaran bir buzağıyı gösterdiği iddia edildi.

Fotoğraf yabancı kullanıcılar tarafından da Adana’dan diye paylaşıldı. Müzisyen Murat Kekilli de fotoğrafı paylaşanlar arasındaydı. 

inek abd yangin

Fotoğraf Adana’daki yangından öncesinde paylaşılmış

Fotoğrafın 20 Ağustos 2020’de Kathy Torres isimli bir kullanıcı tarafından Facebook’a yüklendiğini söylemek mümkün. Torres paylaşımı yaparken buzağının kurtuluşunu “mucize” olarak nitelemiş ve sadece kirpiklerinin zarar gördüğünü ifade etmiş. Fotoğrafa gelen yorumlara cevap olarak da, buzağının hayatta ve sağlam olduğunu söylemiş.

inek abd yangin twitter

Torres’in kişisel bilgilerinden Kaliforniya’da yaşadığını öğreniyoruz. Bölgeden gelen haberlere göre, Kaliforniya eyaletinde son bir haftada 585 orman yangını çıktı ve 500 bin hektarlık alan zarar gördü. ABD Başkanı Donald Trump eyaleti afet bölgesi ilan etti

Teyit Torres’e ulaşmayı denedi ancak şimdiye dek yanıt alamadı. 

Sosyal medyada başka kullanıcılar da fotoğrafı Kaliforniya’dan olduğu bilgisiyle önceki tarihlerde paylaşmış.

Adana’nın Kozan ilçesindeki orman yangını ise 23 Ağustos 2020’de başladı ve şimdiye kadar 800 ev tahliye edildi. Yangınla ilişkisi olduğu iddiasıyla üç kişi gözaltına alındı.