Fotoğrafın 21 Ağustos 2021 Heybeliada yangınından olduğu iddiası

Fotoğrafın 21 Ağustos 2021 Heybeliada yangınından olduğu iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Fotoğrafa ilk olarak 2018'de Reddit'te bir paylaşımda rastlanıyor.

Fotoğraf, Kanadalı yangın söndürme ekibi British Columbia Wildfire Service'i gösteriyor.

Bu içerik 1 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan gönderilerde, fotoğrafın 21 Ağustos 2021’de başlayan Heybeliada yangınından olduğu iddia edildi.

heybeliada yangini iddasi

Aynı fotoğraf daha önce Alanya ve Marmaris dahil olmak üzere birçok bölgede çıkan orman yangınlarında da kullanılmış.

Fotoğraf Kanadalı itfaiyeciyi gösteriyor

İddialarda yer alan fotoğrafı tersine görsel arama yöntemi ile aradığımızda, fotoğrafın ilk olarak 2018’de Reddit’te “British Columbia Smokejumper” başlığı ile yüklendiğini görüyoruz. British Columbia, Kanada’nın batısında yer alan bir bölgenin adı.

reddit paylasim

Fotoğrafın British Columbia ile ilişkili bir itfaiyeciyi gösterdiği ipucu ile, British Columbia’nın yangın mücadele organizasyonunu inceleyebiliriz. Bu konuda anahtar kelimelerle bir arama yaptığımız zaman karşımıza British Columbia Wildfire Service isimli teşkilat çıkıyor. BC Wildfire Service belediyeler veya özel arazilerde orman yangını önleme, azaltma ve bastırma stratejilerinin bir kombinasyonu yoluyla orman yangınlarını yönetmekle görevli bir yapı. Ayrıca  1990'ların başından beri, Avrupa, Asya, Afrika ve Latin Amerika'daki projelere katılarak özelleştirilmiş yangın söndürme eğitimi ve mevcut ekipman ve sistem teknolojileri hakkında tavsiyeler veriyor.

Fotoğrafta yer alan itfaiyecinin üniformasını yakından incelediğimizde, üniformadaki logonun British Columbia Wildfire Service logosu ile aynı olduğunu görüyoruz. Sembollerin ve üniformaların aynı olması, fotoğrafın Türkiye’den değil Kanada’dan olduğuna bir kanıt. Kısa sürede söndürülen Heybeliada yangını sırasında Kanada’dan yardım alınması çok da mümkün görünmüyor.

british columbia wildfire service logosu

Ayrıca fotoğraf, Kanada merkezli CBC isimli haber sitesindeki 2019 tarihli itfaiyeciler hakkında bir raporda da yer alıyor. İlgili haberde fotoğrafın Michael Moen tarafından çekildiği bilgisi yer alıyor.

Aynı fotoğrafın Türkiye’de değil Kanada’da çekildiğini AFP de doğrulamıştı.