Fotoğrafın 1960’da İstanbul’daki Divan Pastanesi'nde çekildiği iddiası

Fotoğrafın 1960’da İstanbul’daki Divan Pastanesi'nde çekildiği iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Görselin kaynağına Getty Images’den ulaşılabiliyor.

Görsel, 1960 yılında Fransa'nın Paris şehrinde bulunan Champs-Élysées'de çekilmiş.

Divan Pastanesi’nin Erenköy şubesi 1964 yılında açılmış.

Sosyal medyada paylaşılan görselin 1960 yılında İstanbul Erenköy Divan Pastanesi'nde çekildiği iddia edildi. 

erenky divan pastanesi iddia

Tersine görsel arama ile araştırdığımızda görselin farklı yıllarda birçok kez paylaşıldığını görüyoruz. Araştırmaya devam ettiğimizde, fotoğrafın Getty Images'te yer aldığını tespit ediyoruz. Fotoğraf 1960 yılında Fransa'nın Paris şehrindeki en ünlü caddesi olan Champs-Élysées'de kaydedilmiş.

Görsel Gamma-Keystone Koleksiyonu'nda yer alıyor. Gamma Keystone Koleksiyonu, 1920'lı yılların sonlarından 2000'li yıllara ait fotoğrafları içeriyor. Gamma Presse ve Keystone France arşivlerinden oluşturulan koleksiyonda 750 binden fazla görsel yer alıyor. Dünyanın en büyük ajanslarından sayılan Gamma ve Keystone kolektif bir hafıza sunuyor.

getty images pastane paris

1960'lı yılların Fransa'sına bakıldığında iddiaya konu olan görsele benzer birçok görselin bulunduğunu görüyoruz. Özellikle kadınların giyim tarzı ve kafelerin birbirine çok benzediği seçiliyor.

1960lar paris 1

1960lar paris 2 kafeler

Bununla birlikte görselin 1960 yılında İstanbul Erenköy Divan Pastanesi'nde çekildiği açıklamalarına ilişkin araştırma yapıldığında, ilki Elmadağ’da açılan Divan Pastanesi’nin ikinci durağı olan Erenköy'ün 1964 yılında açıldığı bilgisine ulaşmak mümkün.

divan pastanesi tarihce

Elmadağ Divan Oteli, 1954-55 giriş katında Divan Pastanesi bulunuyor.