Fotoğrafın 1955 yılında Malatya Arapgir arası çalışan sobalı otobüsü gösterdiği iddiası

Fotoğrafın 1955 yılında Malatya Arapgir arası çalışan sobalı otobüsü gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Fotoğraf Slobodan Sijan’ın 1980 tarihli Who’s Singin’ Over There (Ko to tamo peva) filminden alınmış.

Filmdeki otobüs kiralanarak film için modifiye edilmiş.

Türkiye’de 1950’li yıllarda benzer otobüsler şehirlerarası ulaşımda kullanılmış.

Son günlerde paylaşılan ve 1955 yılında Malatya Arapgir arası yolcu taşıyan sobalı bir otobüsü gösterdiği iddia edilen fotoğraf, Facebook’ta hızla yayıldı.

sobali otobus malatya facebook paylasimjpg

Fotoğraf internet üzerinde aratıldığında 1980 tarihli Yugoslavya yapımı Who’s Singin’ Over There (Ko to tamo peva) adlı filmden alındığını belirten içeriklere ulaşmak mümkün. Film, II. Dünya Savaşı yıllarında bir grup insanın otobüsle Belgrad’a yaptıkları yolculuk sırasında başlarına gelenleri anlatıyor. 

otobusun alindigi filmjpg

Filmin tam hali video paylaşım platformu YouTube’da mevcut. Filmin içeriğinden iddiaya konu görselin bu filmden alındığı anlaşılıyor.

filmdeki otobusun fotografijpg

otobus ve filmin yonetmenijpgYönetmen Slobodan Sijan filmde kullanılan otobüsle birlikte

Otobüs bu filmle özdeşleşse de Occupation in 26 Pictures (Okupacija u 26 slika) ve See You in the Next War (Na svidenje v naslednji vojni) adlı eski Yugoslav filmlerinde de kullanılmış. Film için Mercedes O Benz 3500 marka otobüs Jadran Film’den kiralanmış. Set ekibi tarafından yönetmenin direktiflerifleriyle üzerinde değişiklikler yapılan otobüse soba bu sırada eklenmiş.

Türkiye’de şehirlerarası yolculuk

Türkiye’de 1926 yılında Kamil Koç’un arabasını mini bir otobüse çevirip Bursa Karaköy arası yolcu taşımasıyla şehirlerarası otobüs yolculukları başladı. 1930’larla birlikte Chevrolet, Dodge (Graham), Overland ve Mercedes marka otobüsler şehirlerarası yolcu taşımacılığında kullanılmaya başladı. Mercedes otobüsler her ne kadar iddiaya konu görseldeki otobüse benzese de sobalı değillerdi.

mercedes otobus kamilkocjpg