Görselin 1880'de çekilen ilk kedi fotoğrafı olduğu iddiası

Görselin 1880'de çekilen ilk kedi fotoğrafı olduğu iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Tersine görsel arama sonuçlarında paylaşımdaki fotoğrafın ilk kaynağına ulaşılamıyor.

Ancak tarihteki ilk kedi fotoğraflarından birinin Harvard Kütüphanesi’nin arşivindeki kaseden su içen kedi fotoğrafı olabileceği ve bu fotoğrafın 1840-1860 yılları arasında çekildiği düşünülüyor.

İlk kedi fotoğraflarıyla ilgili tüm bulgular, 1880’den öncesine işaret ediyor.

Paylaşımdaki fotoğraf teknik olarak ilk çekilen fotoğraflara göre, daha iyi bir çözünürlüğe sahip.

Bu içerik 1 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan bir kedi fotoğrafının, 1880 yılında çekilen ilk kedi fotoğrafı olduğu iddia edildi. 

1880 ilk kedi fotosu iddiasi

1880’den önce çekilen kedi fotoğrafları var

Tersine görsel arama sonuçlarında, paylaşımdaki fotoğrafın ilk kaynağına ulaşılamıyor. Ancak tarihteki ilk kedi fotoğraflarından birinin Harvard Kütüphanesi’nin arşivindeki kaseden su içen bir kedi fotoğrafı olabileceği, fotoğrafın 1840-1860 yılları arasında çekildiği düşünülüyor. Fotoğraf, fotoğrafçı Louis Jacques Mande Daguerre’nin ismini taşıyan dagerreyotipi (gümüş nitratla ışığa duyarlı hale getirilen bakır levhaların, camera obscura içinde 10 ila 20 dakika pozlanmasına dayalı fotoğraf tekniği) tekniğiyle işlenmiş. 

ilk kedi fotosu oldugu dusunulen foto harvard

Yine aynı tarih aralığında ABD Kongre Kütüphanesi arşivinde yer alan, insanla kedinin birlikte olduğu bir fotoğrafa rastlıyoruz.

insan ve kedi fotograf

1870’li yıllarda ise birçok kedi fotoğrafını, kedi fotoğrafçısı olarak bilinen Harry Pointer sayesinde görüyoruz. Pointer, kedileri dinlenirken, süt içerken veya bir sepette uyurken çekmiş.

kedi pointer fotolari

Tarihteki ilk kedi fotoğrafının ne zaman çekildiğine dair kesin kanıtlar yok. Ancak paylaşımdaki kedinin ilk fotoğraflardan biri olmadığı muhakkak. Çünkü fotoğrafı teknik olarak ilk çekilen fotoğraflarla da kıyasladığımızda daha iyi bir çözünürlüğe sahip. 

Tarihteki ilk fotoğrafı ise, 1826'da Fransız bilim insanı Joseph Nicephore Niepce evinin penceresinden çekti. “Le Gras'taki Pencereden Görünüm” (View from the Window at Le Gras) olarak bilinen bu fotoğraf, uzun uğraşlar, deneme ve yanılmalardan sonra ortaya çıkmıştı

ilk fotograf pencereden gorunum