⚠️ Hassas İçerik

Okumak üzere olduğunuz içeriğimiz hassas materyaller barındırıyor.

Bu öğeleri görüntülemek istiyor musunuz?

Fotoğrafın 16 Ekim gecesi Gence ve Mingeçevir’e yapılan saldırıdan olduğu iddiası

Fotoğrafın 16 Ekim gecesi Gence ve Mingeçevir’e yapılan saldırıdan olduğu iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Fotoğraf 2016 yılından.

Enkaz altında kurtarılan bebek fotoğrafı Suriye’nin Halep şehrine ait.

Bu içerik 2 yıldan daha eski tarihlidir.

Azerbaycan ve Ermenistan arasında çatışmalar devam ederken Azerbaycan’ın ikinci büyük şehri Gence’deki sivil konutlara ve Mingeçevir şehrine saldırılar yapıldı. 16 Ekim’i 17 Ekim’e bağlayan gece yapılan saldırıdan sonra olayla ilişkilendiren bir fotoğraf da bazı paylaşımlarda Gence’den bazılarında Mingeçevir’den olduğu iddiasıyla yayılmaya başladı. 

fotografin 16 ekim gecesi gence ve mingecevire yapilan saldiridan oldugu iddiasi

Fotoğraf Halep’ten

Gence saldırısı ile ilişkilendirilen fotoğrafı tersine görsel arama yöntemiyle aradığımız zaman görselin 2016 yılından olduğu anlaşılabiliyor. 24 Eylül 2016 tarihli haberlerde Suriye’nin bombalanan Halep şehrinde enkaz altında kalan bir bebek ve bir çocuğun kurtarılma anına ait görüntülere rastlıyoruz. 

Halep’e 2016 Eylül’ünde birden fazla saldırı düzenlendi. 19 Eylül'de ateşkes bitiminden 27 Eylül 2016 tarihine kadar Halep'e yönelik yapılan bombardımanlarda aralarında kadın ve çocukların da bulunduğu 444 sivil yaşamını yitirdi, bin 585 kişi de yaralandı. Enkaz altından kurtarılan bebek ile ilgili video CNN Türk haberinde  de yer almış.

27 Eylül 2020 tarihinde Azerbaycan ve Ermenistan arasında başlayan çatışmalar 10 Ekim'de ateşkes imzalanmasına rağmen devam ediyor. 16 Ekim gecesi Gence’ye yapılan saldırı sonucunda 20 konutun hasar aldığı, 52 sivilin yaralandığı ve ikisi çocuk 13 sivilin hayatını kaybettiği açıklandı.