⚠️ Hassas İçerik

Okumak üzere olduğunuz içeriğimiz hassas materyaller barındırıyor.

Bu öğeleri görüntülemek istiyor musunuz?

Fotoğrafın 15 Temmuz’da domuz bağı ile öldürülen askerleri gösterdiği iddiası

Fotoğrafın 15 Temmuz’da domuz bağı ile öldürülen askerleri gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış
Bu içerik 4 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyadapaylaşılan ve teyit.org’a ihbar olarak gönderilen fotoğrafın, 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında domuz bağıyla öldürülen askerleri gösterdiği iddia edildi.

Dünyanın Ucunda Bir Gül Açılmış isimli sayfa tarafından Facebook’ta paylaşılan görsel yaklaşık bin 500 kişi kişi tarafından paylaşıldı ve bin kişi tarafından beğenildi.

15 temmuz domuz bagı

Fotoğraf Ukrayna ile Rusya yanlısı ayrılıkçılar arasında yaşanan olaylar sırasında çekilmiş

Ancak fotoğrafın, 15 Temmuz darbe girişimi sonrasında domuz bağı ile öldürülmüş Türk askerlerini gösterdiği iddiası doğru değil. Fotoğraf, 2014 yılında Ukrayna ve Rusya yanlısı ayrılıkçılar arasında yaşanan olaylarda Donetsk kentinde öldürülenleri gösteriyor.

Mother Jones isimli internet sitesinde Donetsk havalimanı yakınlarında Ukrayna güçleriyle çatışan Rusya yanlısı ayrılıkçıların morgdaki fotoğrafına rastlanabiliyor. Fotoğrafın açıklamasında ise morgda en az 30 ölü bedenin bulunduğu da ifade ediliyor.

rusya ukrayna

Associated Press (AP) tarafından 27 Mayıs 2014’te çekilen fotoğraflarda da Ukrayna güçleriyle çatışan Rusya yanlılarının Donetsk morgundaki cansız bedenleri görülebiliyor.

rusya ukrayna ayrılıkcı

Son olarak İngiliz Daily Mail Gazetesi tarafından yayınlanan bir videoda da söz konusu olaya ilişkin görüntülere rastlanıyor.

Fotoğraf daha önce Afrin’deki Türk askerlerine ait olduğu iddiasıyla paylaşılmıştı

Söz konusu fotoğraf daha önce Türk Silahlı Kuvvetleri’nin (TSK) Afrin’e başlattığı Zeytin Dalı Harekatı sırasında paylaşılmış ve fotoğraftaki kişilerin Türk askerleri olduğu iddia edilmişti. Ancak, teyit.org bu iddiayı da daha önce yalanlamış ve fotoğrafın 2014 yılında Ukrayna ile Rusya yanlısı ayrılıkçılar arasında yaşanan olaylarda çekildiğini ifade etmişti.