Fotoğrafın 11 yaşındaki bir 'çocuk gelini' gösterdiği iddiası

Fotoğrafın 11 yaşındaki bir 'çocuk gelini' gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Fotoğraf Antalya'da çocuk gelinlere dikkat çekmek için yapılan bir sosyal deney sırasında çekilmiş

Bu içerik 2 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada yayılan ve Teyit’e ihbar olarak gelen bir gönderideki fotoğrafta görünen çocuk yaştaki gelin, gerçek sanıldığından tepkiyle karşılandı. Fotoğraftaki takım elbiseli erkeğin, çocuğun 35 yaşındaki eşi olduğu düşünülmüş.

fotografin 11 yasindaki bir

Sosyal deney yapılmış

Fotoğrafı tersine görsel arama ile arattığımızda, Antalya Rotary Kulübü’nün Atatürk Parkı’nda gerçekleştirdiği bir sosyal deneyle ilgili bir YouTube videosuna ve habere ulaşıyoruz. Buna göre evlendikleri iddia edilen çift, aslında oyuncu ve bu deney için bir araya gelmiş. 

Antalya’da yapılan deney, ABD'de Coby Persin isimli YouTuber’ın kanalında Şubat ayında paylaştığı 65 yaşındaki bir adamın 12 yaşındaki bir çocukla evlenmek istemesini ele alan sosyal deneyin bir benzeri. Yani ilham yeri de ABD. 

amerika cocuk gelin

Dikkat çekmek için yapılmış

Rotary Kulübü 2430 Bölge Guvernörü Prof. Dr. Canan Ersöz projedeki amaçlarının erken yaşta yapılan evliliklere dikkat çekmek olduğunu belirtmiş. Ersöz “Birleşmiş Milletler ve Dünya Sağlık Örgütü’ne göre 18 yaşından küçükler çocuk kabul ediliyor. Çocukları gelin ve damat yaparak onların eğitim, karar verme haklarını ellerinden alıyoruz. Evcilik oynadıkları yaşta evlilik gibi bir sorumluluğun altına alınıyorlar. Bu da toplumsal ve insani sorunlara neden oluyor. Çocukken çocuk doğurmak sakat, problemli nesillerin de yaratılmasına neden oluyor. Çocuktan mimar, doktor, öğretmen olsun ama gelin olmasın” diyerek projelerinin amacını açıklamış. 

Kulüp barış ve anlaşmazlıkların çözümü, anne çocuk sağlığı, ekonomik ve toplumsal kalkınma, su ve hijyen gibi pek çok konuda çalışmalar yürütüyor.

Türkiye’de çocuk yaşta evlilik oranı 2019 yılında yüzde 3,8’di 

Çocuk Koruma Kanunu üçüncü maddeye göre 18 yaşını doldurmamış her insan çocuk kabul ediliyor. Henüz fiziki ve psikolojik olgunluğa erişmemiş çocukların evlendirilmesi, tüm hayatlarını etkiliyor. Çocuk yaşta evlilik kız çocuklarında daha yaygın olmakla birlikte, cinsiyete bakılmaksızın bir hak ihlali. 

Anadolu Ajansı’nın (AA) Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından 2019 yılında açıklanan verilerle hazırladığı bir habere göre, Türkiye'de 16-17 yaş grubunda kız çocuklarının taraf olduğu resmi evlenmeler, son 10 yılda yüzde 57 azalmış ve 2018’de 20 bin 779'a gerilemiş. Ancak 16 yaş altında evlenmiş çocukların verisine resmi kurumlardan ulaşılamıyor. Çünkü Türk Medeni Kanunu gereği bu yaşa gelmeden ailenin rızası olsa da evlenmek mümkün değil. Ancak 16 yaşın altındakilerle yasal olmayan yollarla yapılan evliliklerin var olduğu biliniyor.