Fotoğrafın 100 yaşın üzerinde doğum yapan bir kadını gösterdiği iddiası

Fotoğrafın 100 yaşın üzerinde doğum yapan bir kadını gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Fotoğraftaki kadın Rose Camfield.

Kucağındaki bebek ise kendi bebeği değil torunu Sarah’nın kızı Kaylee.

Bu içerik 2 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada ve çeşitli haber sitelerindeki bir fotoğrafın 100 yaşın üzerinde doğum yapan bir kadını ve bebeğini gösterdiği iddia edildi. Bazı yerel haber sitelerinde kadının İtalyan Anatolia Verdatella olduğu, hamileliğin gerçekleştirilmesi için gerekli yumurtalık naklinin de Türkiye'de yapıldığı öne sürüldü. 

yasli kadin bebek gazete haberi

Fotoğraf büyük büyükanneye ait

İddiada yer alan görselle ilgili arama yaptığımızda, fotoğraftaki kadının, 1913 Amerika doğumlu Rosa Camfield olduğunu öğreniyoruz. Fotoğraf ilk olarak, 2015’te Camfield’ın torunu Sarah Hamm tarafından Facebook’ta paylaşılmış. Sarah’nın Facebook hesabında bebeği ve büyükannesine ait başka fotoğraflar da görmek mümkün.

Çeşitli haber sitelerine konuşan Rosa Camfield’in torunu Sarah, fotoğrafı yeni doğan kızı Kaylee ile büyük büyükannesi Rosa’yı tanıştırdığı gün çektiğini söylemiş. Fotoğraf Facebook’ta çok fazla beğeni almış ve çeşitli sosyal medya hesapları tarafından da paylaşılmış ve sosyal medyada yayılan bu gönderi ile birlikte, birçok yaşlı insanın torunlarıyla birlikte görüntüleri paylaşılmış.

yasli kadin ve ailesi daily mail

Fotoğraf: Daily Mail 

rosa camfield ve torunun kizi

Rosa Camfield bu fotoğraf çekildikten bir hafta sonra, 30 Mart 2015 tarihinde 101 yaşında hayatını kaybetmiş.

Dünyanın en yaşlı doğum yapan kadınının, 74 yaşında tüp bebek metoduyla gebe kalan Erramatti Mangayamma olduğu biliniyor. Birleşmiş Milletler’e göre dünyada 100 yaşın üzerinde 500 binden fazla insan yaşıyor ve 100 yaşın “yeni 80” olarak görülebileceği söyleniyor. Ancak kadının mevcut yumurta rezervini korumaya ya da artırmaya dönük bir biyoteknoloji gelişmiş değil. Şu anda ne Türkiye, ne de dünyada yaygın yumurtalık nakli yapılmıyor. Türkiye’de eşler haricinde bir başkasının yumurtası ya da spermi ile gebe kalmak yasal da değil. 

İddianın doğru olmadığı çeşitli haber sitelerinde de yer aldı. İddia Doğruluk Payı ve AFP tarafından da incelendi.