Fotoğrafın uçaktan düşen donmuş idrar çubuğu yüzünden ölen kadını gösterdiği iddiası

Fotoğrafın uçaktan düşen donmuş idrar çubuğu yüzünden ölen kadını gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Fotoğraf 1990’lı yıllarda Britanya’da parodi haber yayınları yapan bir programdan alınmış.

The Day Today isimli programın bahsi geçen bölümünde, donan idrarın uçaktan düşerek saplanması sonucu hayatını kaybeden isimsiz bir kadın konu edilmiş.

Bu içerik 2 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan fotoğrafın, Sibirya’da bir uçağın tuvalet bölümünden düşen donmuş idrarın saplanması sonucu hayatını kaybeden bir kadını gösterdiği iddia edildi.

Instagram’da Darknet isimli sayfa tarafından 27 Temmuz 2020’de paylaşılan fotoğraf, yaklaşık 3 bin kişi tarafından beğenildi. Fotoğrafın eski tarihli paylaşımlarına da rastlamak mümkün

buz idrar

Ancak iddia doğru değil. Fotoğraf 1990’lı yıllarda Britanya’da parodi haber yayınları yapan bir programdan alınmış. The Day Today isimli programın bahsi geçen bölümünde, donan idrarın uçaktan düşerek saplanması sonucu hayatını kaybeden isimsiz bir kadın konu edilmiş.

Fotoğraf parodi içerik üreten bir şovdan alınmış 

BBC2’de yayınlanan The Day Today isimli parodi haber şovunun “Chopper Of Doom” isimli bölümüne YouTube aracılığıyla ulaşmak mümkün. Haber izlendiğinde iddia fotoğrafın videoda yer aldığı fark edilebiliyor. 

Skeçte fotoğraf hakkında “Bayan Handy Hell, kardeşiyle yürürken bu enstantaneleri yakaladı. İsimsiz kadın, bir uçağın tuvaletinden düşen donmuş bir idrar çubuğu tarafından delinmişti” ifadelerine yer veriliyor. 

Bir internet efsanesi haline geldiği anlaşılan iddia hakkında Snopes tarafından yazılan bir analiz de bulunuyor. Snopes 2017’de yayınladığı yazıda iddianın parodi içerikler üreten The Day Today isimli programdan çıktığını ifade ediyor.

idrar ucak

İddia parodi olsa da, sanılanın aksine uçaklar tuvaletlerini havada boşaltmıyor. Yolculuk sırasında depolanan atıklar, uçak güvenli şekilde indikten sonra havalimanı yetkilileri tarafından boşaltılıyor. 2013 yılında konu hakkında yayınlanan bir videoda atıkların boşaltma süreci görülebiliyor.

Nadir olmakla birlikte uçaklardan buz parçalarının yeryüzüne düştüğü durumlar olabiliyor. Britanya’nın en işlek havalimanı Heathrow’un internet sitesinde yer alan bilgiye göre, her yıl 2,5 milyon uçuştan 35’inden buz düşme vakası bildiriliyor. Atıkların boşaltılma sürecinde yaşanan bazı teknik aksaklıkların neden olduğu olaya, “mavi buz” dendiği de belirtiliyor

2009 yılında Bristol Uluslararası Havalimanı’nın uçuş hattında bulunan evinin bahçesinde oturan David Gammon’a uçaklardan düştüğü sanılan bir buz parçası isabet etmişti. Ancak bu buz parçasının iddia görselde yer aldığı gibi kusursuz bir geometrik şekle sahip olmadığı görülebilir. 

Sonuç olarak fotoğraf donmuş idrarın uçaktan düşerek bir kişiye saplandığını gösterdiği iddiası doğru değil. İddia yanlış bilgi türlerinden parodi olarak nitelenebilir.