Fotoğraf ODTÜ'deki protestocular ağaç kesiminin durmasına sevinirken mi çekildi?

Fotoğraf ODTÜ'deki protestocular ağaç kesiminin durmasına sevinirken mi çekildi?

Yanlış Yanlış

Bulgular

Fotoğraf kesimin durdurulmasına sevinen öğrencileri göstermiyor.

Kavak ağaçlarının bulunduğu ODTÜ arazisine Yükseköğretim Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) yurdu yapılması kararını protesto eden öğrenciler 55 gün boyunca alanda nöbet tutmuştu.

Bu içerik 3 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyalmedyadapaylaşılan bir fotoğrafın bir grup öğrencinin, ODTÜ’de Teknokent Spor Kompleksi’nin yanında bulunan Kavaklık bölgesindeki ağaçların kesiminin durdurulmasının ardından, sevincini göstermek için ağaçlara sarıldığını gösterdiği iddia edildi. Bir Instagram kullanıcısı tarafından paylaşılan fotoğraf yaklaşık bin kişi tarafından beğenildi.

odtu protesto iddia gorsel

Ancak fotoğrafın bazı öğrencilerin ağaç kesiminin durdurulması sonrası sevincini göstermek için ağaçlara sarıldığını gösterdiği iddiası gerçeği yansıtmıyor. Kavak ağaçlarının bulunduğu ODTÜ arazisine Yükseköğretim Kredi ve Yurtlar Kurumu (KYK) yurdu yapılması kararını protesto eden öğrenciler 55 gün boyunca alanda nöbet tutmuştu. İddia konusu fotoğraf ise nöbetin 33. gününde 16 Haziran 2019 tarihinde çekildi. Kavaklık bölgesinin kesimden önceki ve sonraki görüntülerine bakıldığında, 8 Temmuz’da gerçekleşen ağaç kesiminde, bölgedeki birçok ağacın kesildiği görülebiliyor.

Fotoğraf kesimin durdurulmasına sevinen öğrencileri göstermiyor

Mimarlar Odası’nın yaptığı açıklamaya göre 21 Mayıs 2018 tarihinde ODTÜ yönetiminin Gençlik ve Spor Bakanlığı KYK ile imzaladığı anlaşmaya göre, ODTÜ arazisi içindeki Kavaklık olarak bilinen 40 dönümlük arazi KYK Genel Müdürlüğü’ne 49 yıllığına bedelsiz olarak tahsis edilmişti.Kavaklık’a yapılması planlanan yurt inşaatına yönelik protesto ise 16 Mayıs 2019’da başlamıştı. Bazı öğrenciler inşaatın yapılması planlanan bölgeye çadır kurarak 55 gün boyunca nöbet tutmuştu. 

ODTÜ öğrencilerinin Kavaklık bölgesindeki 55 günlük nöbetleri sırasında düzenli olarak paylaşım yaptıkları Facebook sayfası olan “Kavaklık Direniyor”da iddia konusu fotoğrafa ulaşılabiliyor. Nöbetlerinin 33. gününde ağaçlara sarılarak protestolarına dikkat çeken öğrencilere ait fotoğrafın paylaşım tarihinin de 16 Haziran 2019 olduğu görülebiliyor. Sayfanın yöneticileri, Teyit’e verdiği bilgiyle fotoğrafın çekim tarihinin de 16 Haziran 2019 olduğunu doğruladı. Protestoya katılan öğrenciler aynı zamanda ağaçlara sarılmalarının herhangi bir durdurma kararı sonrası gösterdikleri sevinçle bir ilgisi olmadığını da belirtti.

kavaklik agac min

ODTÜ’de bulunan Teknokent Spor Kompleksi’nin yanında yer alan Kavaklık bölgesine yapılması planlanan KYK yurduna ilişkin protestonun nedenleri hakkında öğrencilerin yaptığı açıklamaya da ulaşmak mümkün

Kavaklık’ta çok sayıda ağaç kesildi

8 Temmuz 2019 tarihinde alandaki öğrencilere karşı gerçekleşen polis müdahalesinin ardından devreye giren bazı milletvekillerinin de tepkisiyle kesim durduruldu. Ancak ODTÜ’lü öğrenciler tarafından 9 Temmuz 2019’da “Kavaklık Direniyor” sayfasında paylaşılan ve bölgenin kesimden önceki ve sonraki hallerini gösteren fotoğraflardan bölgede çok sayıda ağacın kesildiği anlaşılabiliyor. 

kavaklik once sonra min

“Kavaklık Direniyor” sayfasının yöneticilerinin verdiği bilgiye göre Kavaklık’ın kesimden önceki halini gösteren fotoğraf öğrencilerin 29 Mayıs 2019 tarihinde yaptıkları Drone çekiminden alınan bir görüntü.

Fotoğrafların ikisinin de Teknokent Spor Kompleksi yanında bulunan Kavaklık bölgesini gösterdiği ise bölgenin farklı görüntüleri karşılaştırılarak doğrulanabiliyor. YouTube’da Teknokent bölgesinin havadan çekilmiş görüntülerine ulaşmak mümkün. Ocak ayında çekilmiş videoda Teknokent Spor Kompleksi’ni gösteren kırmızı çatılı bina ve fotoğrafta gözüken alanın çevresindeki diğer binalar videonun 1. dakika 20. saniyesinden itibaren görülebiliyor. Aynı görüntüler başka haber sitelerinde de yer aldı.

Sözcü haber sitesinin DHA’dan alıntıladığı haberde de aynı bölgenin farklı açılardan çekilmiş fotoğraflarını görmek mümkün.

kavaklik hava goruntu 1 min

kavaklik hava goruntu min

Bianet’in haberine göre ODTÜ Yönetimi projenin inşaat projesinin tekrar gözden geçirileceğini belirtti. Ancak projenin iptal edildiğine dair herhangi bir bilgiye ulaşılamıyor. Bölgedeki protesto ise 12 Temmuz 2019 itibariyle 59. gününde devam etmekte. 

Sonuç olarak, fotoğrafın bazı öğrencilerin Kavaklık'taki ağaç kesiminin durdurulması sonrası sevincini göstermek için ağaçlara sarıldığını gösterdiği iddiası doğru değil. Kavak ağaçlarının bulunduğu ODTÜ arazisine, ağaçların kesilerek Yükseköğretim Kredi ve Yurtlar Kurumu yurdu yapılmasını protesto eden öğrenciler 55 gün boyunca alanda çadır kurarak nöbet tutmuştu. İddia fotoğraf ise nöbetin 33. gününde 16 Haziran 2019 tarihinde çekildi. Kavaklık bölgesinin kesimden önceki ve sonraki görüntülerine bakıldığında, 8 Temmuz’da gerçekleşen ağaç kesiminde, bölgedeki birçok ağacın kesildiği görülebiliyor. Eski tarihli bir fotoğrafın farklı bir bağlamda kullanıldığı bu yanlış bilgi “hatalı ilişkilendirme” olarak tanımlanabilir.