Fotoğraf Mesut Özil'in Uygur Türkü bir çocukla sahaya çıkışını göstermiyor

Fotoğraf Mesut Özil'in Uygur Türkü bir çocukla sahaya çıkışını göstermiyor

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Fotoğraf 22 Temmuz 2017'de Pekin'de yapılan Arsenal-Chelsea maçının seremonisi sırasında çekilmiş.

Maçta iki takım da Çin Halk Cumhuriyeti'ni temsil eden çocuklarla sahaya çıktı.

Bu içerik 3 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan ve Teyit’e ihbar olarak gönderilen bir fotoğrafın Arsenalli futbolcu Mesut Özil’in Çin'i protesto etmek için Uygur Türkü bir çocukla sahaya çıktığını gösterdiği iddia edildi. Bir Facebook sayfası tarafından da 26 Aralık 2019 tarihinde yayınlanan ileti binden fazla beğeni alırken, beş yüze yakın kullanıcı tarafından da paylaşıldı.

paylasim mesut ozil

Fotoğraf 2017 senesinde Pekin’de gerçekleşen maçtan

İddia fotoğraf Google tersine görsel arama yöntemiyle aratıldığında, fotoğrafın Mesut Özil’in resmi sosyal medya hesaplarında paylaşımlarına ulaşılabiliyor.

mesut ozil 2017 paylasim

Fotoğrafın çekildiği maç 22 Temmuz 2017 tarihinde Pekin’de yani diğer adıyla Beijing’de gerçekleşmiş. Arsenal ve Chelsea takımları arasında yapılan maçın görüntülerinin tamamına ulaşmak da mümkün.

Videoda iki takımın oyuncularının da Çin Halk Cumhuriyeti’ni temsil eden çocuklarla birlikte sahaya çıktığı görülebiliyor. Mesut Özil’in yanındaki çocuğun fotoğraftaki çocukla aynı kişi olduğu anlaşılıyor.

Takımın Çin’e olan ziyaretinde Mesut Özil’in başka Çinli çocuklarla çekildiği fotoğraflar da mevcut.

mesut özil cocuk cin

Mesut Özil Uygur Türkleri hakkındaki paylaşımları sonrası tepki çekmişti

Mesut Özil 13 Aralık 2019 tarihinde sosyal medya hesaplarında yaptığı Doğu Türkistan hakkındaki paylaşımlarından sonra Çin Hükümeti tarafından tepki çekmişti. BBC’de yer alan habere göre Çin Futbol Birliği Özil’in yorumunun kabul edilemez olduğunu belirtmişti. 

Euronews’in haberine göreyse Arsenal Mesut Özil’in açıklaması üzerine, ifadelerin tamamen Özil’in kişisel görüşü olduğuna dair bir açıklama yapmıştı.

Sonuç olarak, Fotoğraf Uygur Türkü bir çocukla sahaya çıkan Mesut Özil’i göstermiyor. Fotoğraf iki sene önce Çin’de yapılan Arsenal- Chelsea maçında çekilmiş. Maçın görüntülerine bakıldığında iki takımın da Çin’i temsil eden çocuklarla sahaya çıktığı görülebiliyor. Yani manüpile edilmemiş gerçek bir fotoğraf bağlamından koparılarak yanlış bilgi üretilmiş.