Fotoğrafın Mardin’deki Starbucks şubesinden olduğu iddiası

Fotoğrafın Mardin’deki Starbucks şubesinden olduğu iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Fotoğraf Mardin’i değil, Al Seef Dubai’deki Starbucks şubesini gösteriyor.

Mardin’de Starbucks yok.

Bu içerik 2 yıldan daha eski tarihlidir.

İddiaya göre fotoğraf Starbucks’ın Mardin’deki şubesini gösteriyor. Fotoğraftaki yapının Mardin’in tarihi bölgesindeki yapılarla benzerlik taşıması sebebiyle iddianın doğru olduğunu düşünerek paylaşan birçok sosyal medya kullanıcısı olduğu görülebiliyor.

paylasim starbucks min

Ancak iddia yanlış. Fotoğraf Mardin’i değil, Al Seef Dubai’deki Starbucks şubesini gösteriyor.

Fotoğraf Dubai’den

İddia konusu görseli tersine görsel arama yöntemini kullanarak aradığımızda fotoğrafın Dubai, Al Seef Bölgesi’ndeki Starbucks’ı gösterdiğini belirten sitelere ulaşabiliyoruz. Şubenin Foursquare üzerindeki sayfasına ve farklı açılardan çekilmiş birçok fotoğrafına da ulaşmak mümkün. 

Şubenin yine farklı açıdan çekilmiş ve Foursquare üzerinde paylaşılmış bir başka fotoğrafında, binanın yan cephesinde Starbucks kelimesinin Arapça yazılmış versiyonu da görülebiliyor.

420962985_UTstbvJwAaDUfMagBKnQWonHu6hIZIeXKZEEhNly6nc min

Instagram üzerinde Dubai Al Seef bölgesini aradığımızda da şubenin görsellerine ulaşabiliyoruz. Shutterstock'ta yer alan bir içerikten de şubenin bir fotoğrafına ulaşılabiliyor

Çoğunlukla çok katlı yapıları ile bilinen bir şehir olan Dubai’nin bir de eski kent kısmı var. Eski Dubai’de buna benzer sokaklar ve yapılar da yer alıyor.

Mardin’de Starbucks yok

Starbucks’ın resmi sayfası üzerinden şube sorgulaması yapılabiliyor. Mardin’de benzer bir yapı olup olmadığını kontrol etmek için bu sitede sorgulama yaptığımızda markanın şehirde herhangi bir şubesi olmadığı bilgisine ulaşabiliyoruz. 

Sonuç olarak iddia doğru değil. Görsel Mardin’de değil Dubai’deki bir Starbucks şubesini gösteriyor. İddia bu haliyle yanlış bilginin en yaygın yedi türünden uydurmaya örnek gösterilebilir.