Fotoğraf İran’da yaşanan depremin ardından Van’da yaşanan yıkımı gösteriyor

Fotoğraf İran’da yaşanan depremin ardından Van’da yaşanan yıkımı gösteriyor

Yanlış Yanlış

Bulgular

Fotoğrafı internette tersine görsel arama yöntemi kullanarak arattığımızda, Anadolu Ajansı tarafından 23 Şubat 2020’de Van’dan çekildiği bilgisine ulaşabiliyoruz.

Görsel Türkiye İran sınırındaki Hoy kentinde gerçekleşen depremin ardından Van’da yaşanan hasarı gösteriyor.

Bu içerik 2 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan bir fotoğrafın, 14 Haziran 2020’de Bingöl’de gerçekleşen depremi gösterdiğiiddiaedildi. 

bingol deprem iddiasi gorseli

Ancak iddia doğru değil. Fotoğraf, 23 Şubat 2020 tarihinde Türkiye İran sınırındaki Hoy kentinde gerçekleşen depremin ardından Van’da yaşanan hasarı gösteriyor.

Fotoğraf İran depreminden 

İddiaya konu olan fotoğrafı internette tersine görsel arama yöntemi kullanarak arattığımızda, Anadolu Ajansı tarafından 23 Şubat 2020’de Van’dan çekildiği bilgisine ulaşabiliyoruz. 23 Şubat’ta Türkiye İran sınırındaki Hoy kentinde 5,9 büyüklüğünde bir deprem yaşanmış ve deprem Van’ın Başkale ilçesinde de hasara sebep olmuştu.

O güne ait haberlerde, yakalanan bu karenin bir video görüntüsünde de yer aldığı görülebiliyor. Ayrıca, Anadolu Ajansı tarafından deprem sonrası çekilmiş başka fotoğraflar da bulunuyor.  

haberturk iran deprem goruntu

Türkiye’de son günlerde ardarda depremler yaşanıyor. Bu depremlerden biri 14 Haziran 2020 tarihinde Bingöl’ün Karlıova ilçesinde gerçekleşti. 5,7 büyüklüğündeki deprem beraberinde pek çok artçı sarsıntıyı getirdi. 

Doğu Anadolu Fay Hattı üzerinde bulunan Bingöl Karlıova’nın risk bölgesi olduğu uzmanlar tarafından da söyleniyordu. Depremin getirdiği hasarları gösteren fotoğrafları da Anadolu Ajansı’nın sayfasında görmek mümkün. 

Sonuç olarak fotoğraf 14 Haziran 2020’de Bingöl’ün Karlıova ilçesinde yaşanan deprem sonrası yaşanan yıkımı göstermiyor. Fotoğraf, Türkiye İran sınırında yaşanan depremin etkilediği Van’ın Başkale ilçesinden. İddia yanlış bilginin türlerinden hatalı ilişkilendirmeye örnek.