Fotoğrafın gerçek bir beyaz yarasayı gösterdiği iddiası

Fotoğrafın gerçek bir beyaz yarasayı gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış

Bulgular

Görseli internette tersine görsel arama yöntemini kullanarak aradığımızda Anna Yastrejembovskaya adlı kullanıcının sosyal medya hesabında bu fotoğrafları 8 Ekim 2019’da paylaştığını görüyoruz.

Fotoğrafta görülen beyaz yarasanın Yastrejembovskaya tarafından üretilen bir oyuncak olduğu sosyal medya hesabından da anlaşılıyor

Bu içerik 2 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan bir fotoğraftaki beyaz yarasanın gerçek bir yarasayı gösterdiği iddia edildi. Bazı paylaşımlarda bu yarasanın albino olduğu da söylendi. 

beyaz yarasa iddia

Ancak iddia doğru değil. Fotoğrafta görülen beyaz yarasa bir oyuncak. Bu ve benzeri oyuncakları Anna Yastrejembovskaya yapıyor. 

Fotoğraftaki yarasa bir oyuncak

Görseli internette tersine görsel arama yöntemini kullanarak aradığımızda Anna Yastrejembovskaya adlı kullanıcının sosyal medya hesabında bu fotoğrafları 8 Ekim 2019’da paylaştığını görüyoruz. Yastrejembovskaya adını ve soyadını fotoğraflara da yazmış.  

anna yarasa fotograflari

Yastrejembovskaya’nın beyaz yarasa gibi yaptığı başka hayvanlara ait oyuncaklar da var. Etsy.com üzerinden satış yapan Yastrejembovskaya, yaptıklarının keçe oyuncaklar olduğu, bazılarında doğal yün kullandığı gibi bilgiler de paylaşmış. Yine Instagram hesabından da oyuncaklara ait fotoğrafları görmek mümkün. Anna Yastrejembovskaya oyuncak beyaz yarasa fotoğrafını son olarak, 23 Haziran 2020 tarihinde paylaşmış. Paylaşıma, dolandırıcıların fotoğrafları kullanarak satış yaptığını, ancak çalışmaların kendine ait olduğunu notunu da düşmüş. 

yarasa iddiasi anna instagram aciklama

oyuncak yarasa ornek

oyuncak tavsan yarasa iddiasiAnna Yastrejembovskaya’ya ait diğer oyuncak çalışmaları

Pek çok yarasa türü var

Covid-19 salgınına yol açan koronavirüslerin kaynağı olduğu kabul edilen yarasaların dünyada bin 400’den fazla türü olduğu biliniyor. Bu yarasaların içinde nadir görülen albino yarasalar da bulunuyor. Görünüşleri farklı olan bir başka beyaz yarasa türü daha var: Honduran yarasaları.

honduran white bat facts

Honduran yarasasına ait bir görüntü

Sonuç olarak fotoğraflardaki beyaz yarasa gerçek değil, bir oyuncak. İddia yanlış bilgi türlerinden hatalı ilişkilendirmeye örnek.