⚠️ Hassas İçerik

Okumak üzere olduğunuz içeriğimiz hassas materyaller barındırıyor.

Bu öğeleri görüntülemek istiyor musunuz?

Fotoğraf Dark Web'de satılan bir kadın bedenini göstermiyor

Fotoğraf Dark Web'de satılan bir kadın bedenini göstermiyor

Yanlış Yanlış

Bulgular

Fotoğraf hayvan hakları savunucularının eyleminden.

Fotoğraf 20 Mart 2015 tarihinde Mexico City’de çekilmiş.

Bu içerik 3 yıldan daha eski tarihlidir.

Instagram’da @darknetbilgi adlı bir kullanıcı tarafından paylaşılan, Teyit’e de ihbar olarak gelen bir fotoğrafta, bir market paketine konmuş 57 kilogramlık kadın bedeninin Dark Web'de (karanlık internet) satıldığı iddia edildi. Paylaşım 3 bin 300’e yakın beğeni aldı. Benzer paylaşımlar farklı sitelerde de yapıldı.

satilik kadin bedeni

Ancak iddia doğru değil. Fotoğraf Anima Naturalis isimli hayvan hakları savunucusu sivil toplum örgütünün protesto gösterileri sırasında çekilmiş. 

Fotoğraf hayvan hakları savunucularının eyleminden

İddia konusu fotoğraf 20 Mart 2015 tarihinde Mexico City’de düzenlenen bir hayvan hakları eyleminde AFP (Agence France Presse) muhabiri Omar Torres tarafından çekilmiş.

satilik kadin beden iddiasi

20 Mart “International Day Without Meat” günü olarak kutlanıyor. İspanya ve Latin Amerika’da hayvan haklarının savunulması için çalışan Anima Naturalis adlı uluslararası sivil toplum örgütünün üyeleri de, endüstriyel et tüketimini protesto etmek için böyle bir protesto gösterisi düzenlemiş. Etkinlik günü tarafından çekilen diğer fotoğraflardan, iddia konusu fotoğraftaki kadın eylemcinin diğer görüntülerine de erişilebiliyor

satilik kadin beden iddiası 2

Görüntülerde eylemcilerin marketlerin kasap reyonlarında bulunan hayvan etlerini anımsatmak için vücutları kanla kaplı ve paketlenmiş halde yattığı görülüyor. Aynı gün içinde yapılan sosyal medya paylaşımlarından da eylemin farklı görüntülerini görmek mümkün.

satilik kadin bedeni iddia

@AnimaNat_Mexico Coyoacán’ın merkezinde farkındalık yaratmaya çalışıyor.

satilik kadin bedeni iddiası facebook

Benzer başka eylemler de yapıldı 

Bu hayvan hakları savunucularının düzenlediği ilk dehşet uyandırıcı eylem de değil. Dünya çapında hayvan hakları alanında çalışan People for the Ethic Treatment of Animals (PETA) adlı STK da, benzer birçok protesto gösterisine imza attı.

\"\"

İddiada fotoğraftaki 57 kilogramlık kadın bedeninin Dark Web’de (karanlık web) satıldığı da iddia ediliyor. Dark Web, internetin arama motorları tarafından endekslenmemiş, denetim dışı bir parçası. Erişim için belli yazılımlar, yapılandırmalar ve yetkilendirmeler gerekiyor. Çevrimiçi dünyanın yeraltı yapılanması olarak anılabilecek Dark Web üzerinde, normalde suç olan birçok ürünün ticaretinin yapıldığı biliniyor. Ancak Teyit doğrulama yaparken herkes tarafından ulaşılabilir ve açık kaynaklara sadık kaldığından, tartışmanın bu boyutu kapsam dışında kalıyor. 

Sonuç olarak paylaşılan fotoğraf gerçeği yansıtmıyor. Fotoğraflar, hayvan hakları savunucusu Anima Naturalis’in hayvan eti tüketimine karşı düzenlediği bir protesto gösterisinden.