⚠️ Hassas İçerik

Okumak üzere olduğunuz içeriğimiz hassas materyaller barındırıyor.

Bu öğeleri görüntülemek istiyor musunuz?

Fotoğraf boynuna ip geçirilerek işkence edilen bir Uygur bebeği göstermiyor

Fotoğraf boynuna ip geçirilerek işkence edilen bir Uygur bebeği göstermiyor

Yanlış Yanlış

Bulgular

Fotoğraf 2015 yılında Filipinler'de yaşanan bir olayı gösteriyor.

Olay ülkede ve dünyada gündem olmuş ve bebeğin anneden alınmasına neden olmuştu.

Bu içerik 3 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan bir fotoğrafın, boynuna ip geçirilerek işkence edilen bir Uygur bebeği gösterdiği iddia edildi. 10 Ocak 2020’de Twitter’da paylaşılan gönderi yaklaşık 250 beğeni ve 150 retweet aldı. Aynı görselin yer aldığı bir başka ileti, Twitter’da Yeniden Devam isimli kullanıcı tarafından paylaşılmış ve yaklaşık 500 kez retweet edilmişti.

cin devleti bebek uygur iddiasi

Fotoğraf Filipinlerden

Fotoğraf, 2015’de Ayra Dela Cruz Francisco isimli bir kadının çocuğunun boynuna ip bağladığı olayı gösteriyor. Dailypedia ve Sheknows gibi sitelerde, Ayra Dela Cruz Francisco’nun Facebook’ta paylaştığı fotoğrafın ekran görüntüsü yer alıyor. Fotoğrafın büyük tepki almasının ardından, Francisco Facebook gönderisini siliyor. Bu yüzden gönderiye şu anda ulaşılamıyor. 

Ayra Dela Cruz Francisco’nun Facebook hesabına ulaşmak da mümkün değil. Fakat arama sonucu, olayın ardından Francisco’nun suçsuz olduğunu savunanların açtığı bir destek sayfasına erişilebiliyor. Sayfada annenin çocuğunu sevdiği, olayın şaka amaçlı yapıldığı ve yanlış anlaşıldığını savunan paylaşımlar var.

ayra

''Ayra çocuğunu çok seviyor!''

Bakanlık devreye girmiş

Filipin Sosyal Refah ve Kalkınma Bakanlığı, 28 Mayıs 2015’te internet sitesi üzerinden görüntüler hakkında bir açıklama yapmış. Açıklamada bebeğin sağlık durumunun iyi olduğu, annesinden alınarak geçici devlet korumasına verildiği belirtmiş. Açıklamada ebeveynlerin psikolojik durumu hakkında değerlendirme yapıldığı, aileye psikolojik danışmanlık hizmeti verileceği gibi bilgiler de yer alıyor. 

Olay, 26 Mayıs 2015’te Filipin televizyon kanallarından biri olan TV Patrol’de de tartışılmış. Haberde ‘acımasız annenin bebeğine köpek gibi ip bağladığı’ ifade edilerek, bebeğin velayetinin anneden alındığı söylenmiş.

Olay dünya basınına da yansımış. Mirror ve Inquirer gibi haber siteleri, görüntüleri olayın 2015’te Filipinler’de yaşandığı bilgisiyle haberleştirmiş. Mirror’da yer alan habere göre, annenin Facebook paylaşımının üzerinden 24 saat geçmişken evin konumu tespit edilebilmiş.

Sonuç olarak, fotoğrafın boynuna ip geçirilerek işkence edilen bir Uygur bebeği gösterdiği iddiası doğru değil. Fotoğraf, 2015’te Filipinler’de yaşanmış bir olaydan. İddia, hatalı bilginin yedi türünden biri olan hatalı ilişkilendirmeye örnek.