Fotoğraf beyaz balinanın bacakları olduğunu göstermiyor

Fotoğraf beyaz balinanın bacakları olduğunu göstermiyor

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Beyaz balinaların bacakları ve dizleri bulunmuyor.

Fotoğrafta bacak ve dize benzeyen organlar, balinanın kasları ve çekim açısından dolayı böyle gözüküyorlar.

Bu içerik 2 yıldan daha eski tarihlidir.

Twitter’da yaygın bir paylaşımda yer alan bir görselin, beyaz balinaların bacakları ve dizleri olduğunu gösterdiği iddia edildi. İddia ilk olarak 3 Haziran 2018’de Twitter’da ilginç bilgiler paylaşan We Like To Learn adlı sayfada ortaya atılmıştı.

iddia yeni

Fakat iddiayanlış. Beyaz balinaların bacakları ve dizleri bulunmuyor. Fotoğrafta bacak ve dize benzeyen organlar, balinanın kasları ve çekim açısından dolayı böyle gözüküyorlar. 

Aynı balinanın başka kareleri de var 

Fotoğrafı tersine görsel arama ile arattığımızda 9 Ekim 2008 tarihinden bu yana dolaşımda olduğunu görüyoruz. Flickr üzerinden yapılan bu paylaşımdaki fotoğraf, güncel paylaşımınkiyle aynı. Yani fotoğraf, en azından o zamandan beri, tahrif edilmemiş. Ancak amatör bir fotoğrafçı tarafından kaydedilmiş balinanın, farklı açıdan çekilen diğer fotoğraflarında, dizlerinin olmadığı görülüyor.  

Yani balinanın bacak ve dizleri varmış gibi gözükmesinin nedeni çekim açısı ya da çekim anındaki bir hareket olabilir. Nitekim uzmanlar, balinaların su içinde yaptığı hareketlere bağlı olarak, tıpkı insan vücudunda olduğu gibi, kaslarının veya yağlarının belirgin olarak görülebileceğini söylüyor. Bu görüntüde de, kaslar kamera açısından dolayı diz ve bacak gibi gözükmüş.

beyaz balina farklı açı

Birçok kaynakta balinaların dizlerinin olmadığı, vücutlarındaki yağların güçlü bir harekette kasılarak böyle bir görüntü oluşturduğu belirtilirken, uzmanlar da fotoğrafın çekildiği açıdan kaynaklı böyle bir görüntünün oluşabileceğini söylüyor.

Beyaz balinaların ayakları zamanla yok oldu

Beyaz balinaların bir zamanlar var olan bacaklarının evrimsel süreçte köreldiği biliniyor. İskelet sisteminde, omurgadan bağımsız olarak bulunan pelvis kemikleri, balinaların bacaklarının köreldiğini gösteriyor. Bugün iskeletlerinde çok küçük bir yeri kaplayan bu kemiklerin, zamanla tamamen yok olması öngörülüyor. Ancak fotoğrafta görülenler, bu sonradan körelmiş olan bacaklar da değiller.

beluga anatomi

Beluga balinalarının körelmiş bacaklarına işaret eden pelvis kemikleri. Modelleme Alaska Üniversitesi Kuzey Müzesi için yapılmış

Dünyada 150 binden fazla beluga balinası bulunuyor. Coğrafi olarak dünyanın birçok bölgesine yayılan balinaların bazı alt popülasyonları, tehlike altında.

Sonuç olarak iddia yanlış. Beluga balinalarının farklı açılardan çekilen fotoğraflarında dizlerinin olmadığı görülebiliyor. İddia, yanlış bilginin yedi türünden çarpıtmaya örnek.