Fotoğraf 26 Eylül İstanbul depremi sonrasında Şirinevler’de yan yatan binayı göstermiyor

Fotoğraf 26 Eylül İstanbul depremi sonrasında Şirinevler’de yan yatan binayı göstermiyor

Yanlış Yanlış

Bulgular

Fotoğraf Şirinevler’den değil Mısır’dan.

2017 yılında Mısır İskenderiye’de yapılan kontrollü yıkımda 13 katlı apartman yan yatmıştı.

Bu içerik 3 yıldan daha eski tarihlidir.

İstanbul’da 26 Eylül 2019’da gerçekleşen yaklaşık 5,8 büyüklüğündeki deprem sonrasında sosyal medyada Şirinevler’de bir binanın yan yattığı iddiasıyla bir fotoğraf paylaşıldı

şirinevler iddia gorsel deprem min

Ancak fotoğraf Şirinevler’den değil Mısır’dan. 2017 yılında Mısır İskenderiye’de yapılan kontrollü yıkımda 13 katlı apartman yan yatmıştı.

Fotoğraf Mısır’dan

Fazladan kat çıkılan ve giderek esneyen bina Haziran 2017’de yetkililerin kontrolünde yıkılmıştı. Azarita isimli binanın başka açılardan çekilmiş fotoğraflarına da rastlanıyor. 

alex leaning building min

misir bina 1

Ayrıca yıkılan bina hakkında TRT World’ün de hazırladığı bir video bulunuyor. 

Bahçelievler Belediye Başkanı açıklama yaptı

Bahçelievler Belediye Başkanı Hakan Bahadır, Şirinevler ve Bahçelievler’de hasarlı herhangi bir binanın olmadığını açıkladı. Sosyal medyada adres belirtilerek yıkıldığı söylenen bina önünde video çeken Bahadır, korkulacak bir şey olmadığını ve gerekli kontrollerin yapıldığını vurguladı

Sonuç olarak fotoğrafın Şirinevler’de deprem sonrasında yan yatan binayı gösterdiği iddiası doğru değil. İddia konusu bina fotoğrafı İskenderiye’den. İddia ise en yaygın yanlış bilgi türünden “hatalı ilişkilendirme” olarak ifade edilebilir.