Fırtına bulutlarını gösteren fotoğrafın 29 Kasım sabahı çekildiği iddiası

Fırtına bulutlarını gösteren fotoğrafın 29 Kasım sabahı çekildiği iddiası

Bulgular

Tersine görsel arama sonuçlarına göre, fotoğraf orijinal değil.

Fotoğrafın Tacettin Ulaş’a ait olan orijinalinde fırtına bulutları yok.

Fotoğraftaki fırtına bulutlarını dijital sanatçı Brent Shavnore sonradan eklemiş.

Bu içerik 1 yıldan daha eski tarihlidir.

İstanbul Meteoroloji Bölge Müdürlüğü ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi AKOM (Afet Koordinasyon Merkezi) 29 Kasım 2021’de İstanbul’da yaşanabilecek şiddetli lodos fırtınası için vatandaşları uyarmıştı. Fırtına başlayınca sosyal medyada birçok görüntü paylaşıldı. Bazı viral paylaşımlar, İstanbul’daki güncel fırtınayı gösterdiği söylenen bir fotoğrafa yer veriyordu.

istanbul firtina gorseli iddiasi

Fotoğrafın orijinalinde fırtına bulutları yok 

İddia fotoğrafı 2020 yılından beri sosyal medyada dolaşımda. Tersine görsel arama sonuçlarına göre, iddia fotoğrafı orijinal değil. Stok görsel sitesinden ulaştığımız fotoğrafın orijinali, Tacettin Ulaş’a ait ve fırtına bulutları yok. Ulaş fotoğrafı “Süleymaniye Cami, Osmanlı İmparatorluk Cami, İstanbul” açıklamasıyla paylaşmış. 

istanbul firtina orijinal foto

Fotoğraftaki fırtına bulutlarını dijital sanatçı Brent Shavnore sonradan fotoğrafa eklemiş. Shavnore düzenleme yaptığı görseli, “En sevdiğim düzenlemelerimden birini tekrar yayınlıyorum.” (I'm reposting one of my favorite edits) diye paylaşmış. 

Shavnore’un hem Instagram hesabında hem de internet sitesinde pek çok kentte çekilen fotoğrafa fırtına, şimşek gibi eklemeler yaptığı görülüyor. 

Fırtına sırasında bina ve ağaçlardan uzak durulmalı

İstanbul’da lodos fırtınasının 30 Kasım sabah 06.00’a kadar süreceği tahmin ediliyor. Meteoroloji Genel Müdürlüğü’nün uyarılarına göre, fırtına öncesi varsa, araçlar garaja park edilmeli, bina, ağaç, duvar ve çitlerden uzakta tutulmalı. Özellikle soba bacaları uzun ve kötü durumdaysa sağlamlaştırılmalı. 

Fırtına anındaysa mümkün olduğunca kapalı mekanlarda kalmak önem taşıyor. Dışarı çıkıldığında bina ve ağaçlardan uzak durulmalı.