Finlandiya başbakanının haftada 24 saat çalışılacağını açıkladığı iddiası

Finlandiya başbakanının haftada 24 saat çalışılacağını açıkladığı iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Finlandiya'da haftada 24 saatlik mesai uygulamasına henüz geçilmedi.

Geçilmesi için de meclise bir tasarı gelmiş değil.

Sanna Marin'in, henüz başbakan değilken, çalışma saatleri ile ilgili yaptığı açıklama çarpıtıılmış.

Bu içerik 3 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada yer alan ve Teyit’e de ihbar olarak gönderilen bir iddiaya göre, Finlandiya’nın yeni başbakanı Sanna Marin “İnsanlar ailelerine, sevdiklerine, hobilerine daha fazla vakit ayırmayı hak ediyor” diyerek, ülkede bundan böyle haftada dört gün, günde altı saat mesai yapılacağını açıkladı. İddiayı içeren bir paylaşım 40 binden fazla beğeni ve dört binden fazla retweet aldı. 

finlandiya iddia gorsel

İddia Hürriyet, Gazete Duvar, T24, Artı49, Onedio, Haberler.com gibi sitelerdeki haberlerde de, "başbakanın ülkede mesai saatlerinin değişmesini önerdiği" şeklinde yer aldı. Bu haberlerin başlıkları ülkede siyasetin gündeminde mesai saatlerinde değişiklik yapılmasının olduğunu düşündürtüyordu.  

Marin’in açıklaması çarpıtılmış 

Finlandiya’da Aralık ayının başında değişen koalisyon hükümetin yeni lideri olan 34 yaşındaki sosyal demokrat siyasetçi Sanna Marin’in çalışma saatleri ile ilgili yaptığı açıklama doğru. Marin “İnsanlar ailelerine, sevdiklerine, hobilerine daha fazla vakit ayırmayı hak ediyor” dedikten sonra eklemiş: “Çalışanların hayatları için bir sonraki adımımız bu olabilir.” 

Ancak Marin bu açıklamayı henüz başbakan değil ve önceki hükümetin ulaştırma bakanı iken, Ağustos 2019’da Sosyal Demokrat Parti’nin 120. kuruluş yıldönümü için düzenlenen etkinlikte yapmış. Hatta o dönem fikrini Twitter hesabından da paylaşmış.

finlandiya twitter aciklamasi

“Son 100 yılda verimlilik arttıkça çalışma süresi azaldı. İnsanların gelir ve refahı arttı. Çalışma süresini günde sekiz saate indirmek SDP'nin temel hedeflerinden biriydi. Başarıldı. İnsanlar faydalandı. Verimliliği ve ortalama insana sağlananları artırmak için daha fazla çaba gösterilmeli. Daha kısa çalışma saatleri tartışılabilir ve tartışılmalı. Dört günlük bir çalışma haftası veya iyi bir ücretle altı saatlik iş günü bugün bir ütopya olabilir, ancak gelecekte belki gerçek olacak.”

Haftada 24 saat çalışma için gerekli yasal düzenleme meclise gelmedi   

Marin başbakanlık koltuğuna oturduktan sonra ise meclise bu yönde bir yasa tasarısı vermedi. Finlandiya’daki teklif veya yapılma aşamasında olan yasaları kontrol etmek için parlamentonun internet sitesini ziyaret ettiğimizde, İstihdam ve Ekonomi Bakanlığı tarafından verilmiş çalışma saatlerine ilişkin yalnız bir taslak olduğunu görüyoruz. Ancak bu taslak ülkedeki genel çalışma saatlerini değil, gece çalışanların iş koşullarını iyileştirmek için verilmiş.

finlandiya yasa tasarilari

Fin hükümeti de resmi Twitter hesabı üzerinden bir açıklama yaptı ve hükümet programlarında haftada dört günlük çalışma ile ilgili bir gündem bulunmadığını söyledi.

Finlandiya’da halihazırda haftada beş gün ve günde sekiz saatlik bir çalışma düzeni var. Yani haftalık azami çalışma süresi 40 saat ile sınırlı.

Marin Aralık ayında hükümeti kurunca, Ağustos ayında yaptığı haftalık çalışma süreleriyle ilgili açıklama Fin yayın organı Kontrast tarafından yeniden haberleştirildi. Marin’in bu fikrini hayata geçirmek için adım atacağı ve yakında parlamentoya bir yasa tasarısı getireceği haberlerinin de bu haberin yayınının ardından yaygınlaştığı düşünülüyor

Sanna Marin, analizin yayınlanmasından birkaç ay sonra, yeniden başkan seçildiği Sosyal Demokrat Parti'nin kongresinde günde altı saatlik çalışma fikrini yeniden dillendirdi. Ancak 26 Ağustos 2020 itibariyle meclis gündeminde böyle bir tasarı halen bulunmuyor.

Sanna Marin Aralık ayında yeni kurulan hükümetin başına geçtiğinde dünyanın en genç başbakanı olma unvanını eline almıştı. Marin şu anda beş ortaklı bir hükümete başkanlık ediyor ve yasa tasarısını meclise getirse bile hükümet ortaklarını da ikna etmek zorunda

Güncelleme: 26/08/2020

Sanna Marin'in Sosyal Demokrat Parti Kongresi'ndeki ifadeleri eklendi.