Filistin Caddesi'nin adının Macaristan Caddesi olarak değiştirildiği iddiası

Filistin Caddesi'nin adının Macaristan Caddesi olarak değiştirildiği iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Filistin Caddesi’nin adı 14 Ekim 2019 itibariyle değiştirilmedi.

Değişiklik konusu Belediye Meclisi’nde gündeme gelmemiş.

Bu içerik 3 yıldan daha eski tarihlidir.

Barış Pınarı Harekatı ile ilgili yanlış haberler gündemde yer almaya devam ediyor. Operasyonun başlamasının birkaç gün sonrasında sosyal medyada önemli bir iddia ortaya atıldı. Macaristan’ın, Avrupa Birliği’nin Türkiye ile ilgili uyarı metnini veto etmesi de bu iddialardan biriydi. Teyit, iddianın yanlış olduğunu hazırladığı bir analizle ortaya koydu. 

Filistin’in Barış Pınarı Harekatı’nı kınadığı iddialarıyla birlikte Twitter’da yer alan bir paylaşımda ise Ankara’da bulunan Filistin Caddesi’nin adının, Macaristan Caddesi olarak değiştirildiği iddia edildi. İleti bin 300 retweet, 7 bin 900 de beğeni aldı. Aynı iddia hemen sonrasında @ankarageddo adlı parodi hesaptan da paylaşıldı ve 2 bin 700 retweet, 26 bin 100 beğeni topladı. İddia çeşitli alıntılarla da yine çok sayıda etkileşim aldı.

filistin caddesi iddiapng

Ancak paylaşımdaki iddia doğru değil. Filistin Caddesi’nin adı 14 Ekim 2019 itibariyle değiştirilmedi.

Değişiklik konusu Belediye Meclisi’nde gündeme gelmemiş

Teyit’in Ankara Büyükşehir Belediyesi Basın Birimi ile yaptığı görüşmede, böyle bir değişiklik yapılmadığı, bu kararın alınması için Belediye Meclisi kararı gerekliliği vurgulandı. Ekim ayı Belediye Meclisi toplantısında da bu konunun gündeme gelmediği ifade edildi.

5216 sayılı Büyükşehir Belediyesi Kanunu’nun 7. Maddesi’nin g bendinde cadde ve sokak adlarının değiştirilmesi belediyelerin yetki alanlarında yer alıyor. 

buyuksehir yetki kanun

5393 sayılı Belediye Kanunu’nun çeşitli maddelerinde de ad değişikliğinin çerçevesi tanımlanılıyor. Kanunun Belediye Meclisi yetkilerini tanımlayan 18. maddesinin n bendinde, cadde adlarının değiştirilmesi için Belediye Meclisi kararı gerekliliği vurgulanıyor. 

buyuksehir madde n

Aynı kanunun 81’nci maddesinde ise cadde adının değiştirilmesi için meclis üye tam sayısının üçte iki çoğunluğunun kararı arandığı belirtiliyor.

buyuksehir madde 81

Geçmişte de bu konu ile ilgili örneklere rastlamak mümkün. Zeytin Dalı Harekatı sırasında yükselen Türkiye - ABD gerginliğin ardından ABD Büyükelçiliği'nin bulunduğu Nevzat Tandoğan Caddesi’nin ismi Zeytin Dalı Caddesi olarak değiştirilmişti. Karar, Ankara Büyükşehir Belediyesi Meclis toplantısında alınarak yürürlüğe girmişti. İstanbul’da da bazı caddelerin adı yine 2017 yılında Belediye Meclisi toplantısında değiştirilmişti.

Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin internet sitesinde ise Ekim ayı Belediye Meclisi Toplantısı’na ilişkin bir çağrı yer alıyor. Açıklamada toplantının 7 Ekim 2019 tarihinde saat 18’de gerçekleştirileceği belirtilirken, gündem maddelerinde Filistin Caddesi ile ilgili bir başlık yer almıyor. Toplantının yayımlandığı videolar incelendiğinde de konuyla ilgili herhangi bir karara rastlanmıyor. Konu toplantıda gündeme de getirilmemiş.

Sokak tabelalarında herhangi bir değişiklik yok

Teyit olarak Filistin Caddesi’nin çeşitli noktalarında yaptığımız incelemelerde de caddenin isminin 14 Ekim 2019 itibariyle değişmediği görülüyor.

filistin tabela 1jpg

filistin tabela 2jpg

filistin tabela 3jpg


Katkıda bulunanlar
  • Dirimcan Barut