Filipinler'de Bill Gates için tutuklama emri çıkarıldığı iddiası

Filipinler'de Bill Gates için tutuklama emri çıkarıldığı iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Filipinler Yüksek Mahkemesi Bill Gates için bir tutuklama kararı çıkarmadı.

Haber, yanlış haberler yayınlamasıyla bilinen iki farklı internet sitesinden yayılmış.

Filipinler’de mahkeme kararı ile Microsoft’un kurucusu Bill Gates’in Covid-19 aşılarının dağıtımıyla bağlantılı olarak kasıtlı cinayetten tutuklama emri çıkarıldığı iddia edildi. 

bill gates tutuklama iddia ss

İddia yanlış haberler yayınlayan internet sitelerinden yayılmış

Paylaşımda kaynak olarak gösterilen internet sitesi Newspunch yanlış haberler yayınlamasıyla da bilinen bir internet sitesi. 2019’a kadar YourNewsWire olarak bilinen site Facebook’un sahte haberlerin yayılmasını önlemek için aldığı önlemleri atlatabilmek için adını Newspunch olarak değiştirmiş.

İnternet sitesi daha önce de yaptığı sahte haberlerle büyük skandallara yol açmış.

İddia ilk olarak Newspunch’ta yayınlanmasının ardından yine hiciv içeren yanlış haberler paylaşmasıyla bilinen Frontnieuws tarafından da haberleştirilmiş. Frontnieuws’un internet sitesindeki iletişim kısmındaki yazıdan sitenin hiciv ve eğlence amaçlı içerik ürettiği anlaşılıyor.

Filipinler’de böyle bir karar yok 

Filipinler Yüksek Mahkemesi yetkilisi, Fransız menşeli AFP’ye verdiği demeçte Filipinler’deki hiçbir mahkemede Bill Gates için tutuklama emri çıkarılmadığını ifade etmiş. Reuters’a konuşan Bill Gates’in sözcüsü de böyle bir tutuklama emri olmadığını söylemiş. Filipinler yerel basınında da bu iddiayı doğrulayacak bir haber yok. 

Zaten Newspunch’ın tutuklama emrini çıkardığını iddia ettiği toplumda infial yaratacak suçların değerlendirildiği mahkeme 2004’te kaldırılmış. Filipinler’deki güncel mahkeme sistemine buradan ulaşmak mümkün.

Bill Gates kırmızı bültenle aranmıyor

Bill Gates Frontnieuws.com’un haberinde iddia edildiği gibi kırmızı bültenle de aranmıyor. Interpol'ün resmi internet sitesinde dolaşımdaki kırmızı bültenle aranan isimler arasında Bill Gates yok. 

Hiciv ve eğlence amaçlı yapılsa da gerçek zannedilerek dolaşıma giren ve binlerce kullanıcı tarafından paylaşılan birçok haberle karşılaşıyoruz. Bu durumun önüne geçmek için bir haberi paylaşmadan önce güvenilir birkaç kaynaktan kontrol etmekte fayda var.