Gülen yapılanmasından tutuklu Murat Kale'nin Ekrem İmamoğlu'nun eski ev arkadaşı olduğu iddiası

Gülen yapılanmasından tutuklu Murat Kale'nin Ekrem İmamoğlu'nun eski ev arkadaşı olduğu iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Söz konusu iddianın sebebi isim benzerliği.

Gülen yapılanmasıyla yargılanan asker Murat Kale ve İmamoğlu’nun eski ev arkadaşı Murat Kale’nin anne ve baba isimleri farklı.

Bu içerik 4 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyalmedyada paylaşılan ve teyit.org’a ihbar olarak gönderilen bir paylaşımda, kesin olmayan sonuçlara göre Cumhuriyet Halk Partisi’nden (CHP) İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçilen Ekrem İmamoğlu’nun, eski ev arkadaşının Fethullahçı yapılanma üyesi olmaktan tutuklu yarbay Murat Kale olduğu iddia edildi.

Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Genel Başkan Basın Danışmanı Yıldıray Çiçek tarafından 4 Nisan 2019’da Twitter’da paylaşılan iddia yaklaşık bin kişi tarafından beğenildi. Ekrem İmamoğlu hakkındaki iddia Haber Vakti isimli internet sitesi tarafından “İmamoğlu FETÖ'cü yarbayla ev arkadaşıymış” başlığıyla da haberleştirildi.

murat kale feto

Ancak Ekrem İmamoğlu’nun eski ev arkadaşının FETÖ’den tutuklu asker Murat Kale olduğu iddiası doğru değil. Söz konusu iddianın sebebi isim benzerliği. FETÖ üyeliği suçlamasıyla yargılanan asker Murat Kale ve İmamoğlu’nun eski ev arkadaşı Murat Kale’nin anne ve baba isimleri farklı.

İddia isim benzerliğinden kaynaklı

Söz konusu iddianın Ekrem İmamoğlu tarafından 2015 yılında atılan bir tweete dayandığını söylemek mümkün. İmamoğlu, 12 Mayıs 2015’te paylaştığı bir gönderide öğrencilik döneminden ev arkadaşı Murat Kale’nin babası Mehmet Kale’nin vefat ettiğini belirtmiş.

ekrem imamoglu murat kale

Eski yarbay Murat Kale ise 15 Temmuz Darbe Girişimi’nde komuta merkezi olarak kullanıldığı ifade edilen Ankara Akıncı Üssü’ndeki eylemlere ilişkin olarak tutuklu durumda. Nitekim Akıncı Üssü davasında kabul edilen iddianamede Murat Kale hakkında da bir bölüm bulunuyor. İddianamedeki bilgilere bakıldığında sanık Kale’nin baba adının Turgut anne adının ise Fatma olduğu anlaşılıyor.

akıncı ussu

Anadolu Ajansı tarafından 1 Ağustos 2017’de paylaşılan bir fotoğrafta tutuklu sanık Murat Kale görülebiliyor.

yarbay murat kale

Gazeteci İsmail Saymaz da 4 Nisan 2019’da paylaştığı bir gönderide, kişilerin baba isimlerinin farklı olduğunu ifade ederek iddianın doğru olmadığını dile getirdi. Anadolu Ajansı tarafından yapılan 21 Ocak 2019 tarihli bir haberde Murat Kale hakkında savcı tarafından müebbet hapis cezası istendiği görülebiliyor.

Ekrem İmamoğlu iddianın doğru olmadığını ifade etti

teyit.org söz konusu iddia hakkında Ekrem İmamoğlu ile de görüştü. İmamoğlu, daha önce paylaştığı gönderisinde de belirttiği gibi kişilerin baba isimlerinin farklı olduğunu ve iddiaların doğru olmadığını söyledi. Ayrıca İmamoğlu, Murat Kale ile Kıbrıs ve İstanbul’da beraber okuduklarını daha sonra kendisinin ticaretle ilgilenmek üzere yurtdışına çıktığını, Kale’nin annesinin isminin ise Nedret olduğunun altını çizdi.

İmamoğlu’nun arkadaşı Murat Kale’ye ise henüz ulaşılamadı. Ancak Murat Kale’nin Facebook sayfasında 2015 yılında yapılan bir paylaşımda vefat eden Mehmet Kale’nin fotoğrafının paylaşıldığı görülebiliyor. Kale ise fotoğrafa yorum yaparak babasız geçen ilk babalar günü yaşadığını ifade etmiş. İmamoğlu’nun arkadaşı Murat Kale’nin fotoğrafı ise aşağıdaki gibi.

murat kale 1024x730

Sonuç olarak Ekrem İmamoğlu’nun eski ev arkadaşı Murat Kale’nin FETÖ’den tutuklu olduğu iddiası doğru değil. Bahsi geçen kişilerin anne ve baba isimleri farklı. Durum isim benzerliğinden ibaret. Murat Kale ismi Fethullahçı yapılanma üyesi olmaktan tutuklu başka bir kişiyle hatalı ilişkilendirilerek kullanılmış.