Fotoğrafın Gülen yapılanması üssünü gösterdiği iddiası

Fotoğrafın Gülen yapılanması üssünü gösterdiği iddiası

Yanlış Yanlış
Bu içerik 6 yıldan daha eski tarihlidir.

Akşam Gazetesi'nin 24 Ekim 2016 tarihli nüshası "Washington'a dev FETÖ üssü" manşetiyle çıktı. Haberde, "FETÖ elebaşı Gülen’i iade etmeyen ABD'nin örgüte yeni bir ihanet üssü kurması için Washington’da bulunan 200 dönümlük arazi sattığı iddia edildi. Dev bir kampüsün yapılacağı arazide Türkiye’den kaçan FETÖ’cüler barınacak." ifadeleri kullanıldı. Üssün ise Dulles International Airport'a oldukça yakın olduğu belirtildi.

fethullah gulen washington us 931x1024

Haber kısa süre içerisinde başka haber sitelerinde de yer bulurken, haber fotoğrafı olarak ise kuşbakışı çekilen yukarıdaki görsel kullanıldı.

"9 dönümlük hayalet tesis" olarak tanıtılan ve "FETÖ üssü" olduğu iddia edilen bu alan aslında Dulles International Airport'un yukarıdan çekilmiş görüntüsü. Haberde her ne kadar iddia edilen üssün "Dulles International Airport'un" yakınlarında olduğu belirtilmiş olsa da, kullanılan fotoğraf için seçilen başlık, o fotoğrafın üssün kendisi olduğu algısını yaratıyor.

fethullah gulen us 931x1024

Öyle ki hem sosyal medyada hem de haber sitelerinde yer alan haberlerde havaalanı görseli kullanılmasına rağmen, fotoğrafın üsse ait olduğuna dair oluşturulan algı sürdürülmek istendi.

Öte yandan Dulles Havaalanı yakınlarına bir üs kurulduğu ya da kurulmak üzere olduğu iddiası hala şüpheli.