Fethullah Gülen 1997'de başkanlık sistemine sıcak baktığını söyledi iddiası

Fethullah Gülen 1997'de başkanlık sistemine sıcak baktığını söyledi iddiası

Doğru Doğru
Bu içerik 6 yıldan daha eski tarihlidir.

Oda TV, BirGün, ABC Gazetesi, T24, Gerçek Gündem, Sputnik gibi haber sitelerinde, Sözcü gazetesi Ankara Temsilcisi Saygı Öztürk’ün köşe yazısında ve sosyal medyada Zaman gazetesine ait olduğu iddia edilen bir gazete kupürüne ve Fethullah Gülen’in 1997’de başkanlık sistemiyle ilgili söylediği sözlere yer verildi. İddiaya göre Gülen, 1997’de Zaman gazetesinde yer alan röportajında başkanlık sistemiyle ilgili olarak şunları söyledi:

Başkanlık sisteminin alt yapısı hazırlanmalı, insanımız hazırlanmalıdır. Selahiyetleri genişletilmiş Cumhurbaşkanlığı üzerinde durulursa bir rıhtım, bir sıçrama ayağı, bir rampa sayılabilir. Ancak milletimizin bu gününü ve geleceğini belirleyen bu gibi konular geniş platformlarda tartışılmalıdır. Ben şahsen başkanlık sistemine de selahiyeti genişlemiş Cumhurbaşkanlığına da sıcak bakıyorum.

zaman montaj baskanlik feto

Zaman gazetesinin 30 Mart 1997 tarihli nüshasında “Sağduyu Çağrısı” başlığı ile manşette yer alan haberde, Gülen’in başkanlık sistemi ile ilgili sözlerine yer verilmişti. Gülen’in başkanlık sistemine sıcak baktığına yönelik açıklamasının da yer aldığı kısmı aşağıda yer alan 30 Mart 1997 tarihli Zaman gazetesinin taranmış versiyonunda görebilirsiniz.

zaman manset