Ferrari'nin bir kamyonun altından geçtiği video gerçek değil

Ferrari'nin bir kamyonun altından geçtiği video gerçek değil

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Olay gerçekte yaşanmamış.

Video, Dionisis Sakas isimli grafik tasarım sanatçısı tarafından bilgisayar ortamında oluşturulmuş.

Bu içerik 3 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan videonun, bir aracın hareket halinde bir kamyonun altından geçerek polisten kaçtığını gösterdiği iddia edildi.

ferrari twitter yeni

Luxury_World isimli kullanıcı tarafından 18 Temmuz 2019 tarihinde Twitter’da paylaşılan video, yaklaşık 8 bin kez görüntülendi ve viral hale geldi. Video aynı zamanda Türkiye’de Facebook kullanıcıları tarafından da paylaşıldı.

Ancak videonun polisten kaçan Ferrari’yi gösterdiği iddiası doğru değil. Olay gerçekte yaşanmamış. Video, Dionisis Sakas isimli grafik tasarım sanatçısı tarafından, @2ncs Instagram sayfası için bilgisayar ortamında oluşturulmuş. Dionisis Sakas dijital platformlarda benzer tasarımlar üretiyor.

ferrari behance 1

Video ilk olarak @2ncs Instagram sayfası tarafından, videonun tam olarak hangi konumda ve ne zaman çekildiği ile alakalı herhangi bir bilgi verilmeden paylaşılmış. 

ferrari instagram son

İlerleyen günlerde aynı isme sahip olan sayfa, YouTube’da videonun dijital ortamda nasıl oluşturulduğunu gösteren bir video yayınladı. ‘’The truth | Ferrari under truck’’ isimli videoda Dionisis Sakas’ın 3D render tekniğini kullanarak, gerçek olan yola dijital tekniklerle Ferrari ve polis aracı eklediği açıkça görülebiliyor. 

ferrari kurgu1

ferrari kurgu 2

Amerika’da yayın yapan bir doğrulama platformu olan Snopes da bu iddianın doğru olmadığını gösteren yazıyı kendi internet sitesinde yayınlamıştı. Bu yazıda, videonun aslında 3D tekniği kullanılarak oluşturulan bir kurgu video olduğu ifade ediliyor.

Sonuç olarak videonun kamyonun altından geçerek polisten kaçan Ferrari’yi gösterdiği iddiası doğru değil. Bahsi geçen video, dijital ortamda oluşturulmuş bir animasyon. Olayın gerçekten yaşanmış gibi gösterilmesini ise yanlış bilgi türlerinden biri olan manipülasyon kategorisine yerleştirebiliriz.