Fehmi Koru’nun eşinin Ali Babacan’ın halası olduğu ve Yahudi mezarlığına defnedildiği iddiası

Fehmi Koru’nun eşinin Ali Babacan’ın halası olduğu ve Yahudi mezarlığına defnedildiği iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Fehmi Koru’nun eşi Ali Babacan’ın halası değil.

Koru’nun eşinin ismi Nebahat Koru, Ali Babacan’ın halası ise Hatice Babacan. İkisi aynı kişi değiller.

Babacan’ın halası halen hayatta.

Bu içerik 2 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada paylaşılan iddiaya göre Abdullah Gül ve Ali Babacan’ın akrabalık bağları var. İddiaya göre Gül’ün eşi, Fehmi Koru'nun kardeşi Naci Koru’nun eşiyle kardeş çocuğu; Koru’nun eşi de Ali Babacan’ın halası. İddianın devamında ise Babacan’ın halasının Yahudi mezarlığı olan Bülbülderesi’ne defnedildiği de yer alıyor. Bir süredir dolaşımda olan iddia, Ali Babacan’ın siyasi parti kurmasıyla yeniden gündeme geldi. 

fehmi koru ali babacan iddiasi

Fehmi Koru’nın eşi Nebahat Karagülle Koru

Haber sitelerinde farklı tarihlerde yayınlanan haberlerden Fehmi Koru’nun eşinin isminin Nebahat Koru olduğunu öğrenebiliyoruz. Koru’yla 1980 yılında evlenen ve kimya doktoru olan Nebahat Karagülle, aynı zamanda Milli Selamet Partisi’nin önemli teorisyenlerinden Süleyman Karagülle’nin kızı. Süleyman Karagülle’nin İslam’da alternatif bankacılık ve faiz sistemleri üzerine çalışmaları bulunuyor. Ayrıca Nebahat Koru, 1984 yılında Ege Üniversitesi’nden derslere başörtüsüyle girdiği gerekçesiyle atılmıştı. 

Ali Babacan’ın halasının ismi ise Hatice. Bu nedenle de Fehmi Koru’nun eşinin Babacan’ın halası olmadığı rahatlıkla söylenebilir. 

Hatice Babacan başörtüsü protestolarına katılmıştı

Ali Babacan’ın halası Hatice Babacan, Fehmi Koru’nun eşi olmadığı gibi Türkiye siyasi tarihinde yer etmiş bir figür. Hatice Babacan, Ankara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi’nde okuduğu sırada başörtüsüyle derse girmek istemiş, başörtüsü yasağı nedeniyle Bahriye Üçok, Neşet Çağatay, Hüseyin Gazi Yurtaydın gibi hocalarla karşı karşıya gelmişti. Diğer öğrencilerle birlikte başörtüsü protestolarına da katılan Babacan, tüm bu gelişmelerin ardından Şubat 1968’de okuldan ihraç edildi. 

fehmi koru ali babacan iddiasi

Fehmi Koru'nun eşi Nebahat Koru (Fehmi Koru'nun sağında).

haticebabacansonhali

Ali Babacan'ın halası Hatice Babacan.

İddianın kurgulanışında son olarak “büyük güç”ler üzerine kurulu komplo teorilerinin vazgeçilmezi İsrail ve Yahudiler de var. İddiada Babacan’ın halasının Yahudi mezarlığına defnedildiği öne sürülüyor. Ancak Hatice Babacan halen hayatta. Ayrıca Fehmi Koru, 10 Ağustos 2019’da yayımladığı yazısında ortaya atılan iddiaların doğru olmadığını açıklarken de, Hatice Babacan’ın hayatta olduğunu belirtmişti.

Fehmi Koru iddiaları yalanladı

Koru Ağustos 2019 tarihli yazısında kardeşi Naci Koru’nun eşi Canan Koru ile Abdullah Gül’ün eşi Hayrünnisa Gül’ün, Koru’nun kardeşinin eşiyle kardeş çocukları olduğuna ilişkin iddianın da çarpıtma olduğunu ifade etmiş. Fehmi Koru yazısında “Abdullah Gül, eşi, Ali Babacan, ben ve kardeşim Naci Koru ile eşi arasında gerçeklerin çarpıtıldığı akrabalık ilişkileri kuruluyor” ifadelerine yer vermiş. İnternette yer alan haberlerin pek çoğunda Canan Koru ve Gül’ün kuzen oldukları belirtiliyor.