Fatma Şahin'in 'Ferhat’ın Şirin’i deldiği' dediği iddiası

Fatma Şahin'in 'Ferhat’ın Şirin’i deldiği' dediği iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Görüntüler 2018’de Gaziantep’te düzenlenen mitinge ait.

Fatma Şahin miting görüntülerinde, “Dağları deliyoruz, Ferhat’ın Şirin’i sevdiği gibi” ifadesini kullanıyor.

Bu içerik 4 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyadapaylaşılan ve teyit.org’a ihbar olarak gönderilen bir videoda, Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in katıldığı mitingde “Dağları deliyoruz, Ferhat’ın Şirin’i deldiği” gibi şeklinde bir ifadekullandığıiddiaedildi.

Vaziyet isimli hesap tarafından 26 Mart 2019’da Twitter’da paylaşılan video şimdiye kadar 704 bin görüntülenme sayısına ulaştı ve yaklaşık 17 bin kişi tarafından beğenildi.

fatma sahin

Ayrıca video, Fatma Şahin’in “Ferhat’ın Şirin’i deldiği” şeklinde ifadelerde bulunduğu belirtilerek Sözcü, Gazete Manifesto ve Yurt gazetesi gibi internet siteleri tarafından da haberleştirildi. Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Bursa Milletvekili Orhan Sarıbal da Şahin’i eleştiren bir tweet attı.

Ancak Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin’in katıldığı mitingde “Ferhat’ın Şirin’i deldiği” şeklinde bir ifade kullandığı iddiası doğru değil. 21 Haziran 2018’de Gaziantep’te düzenlenen mitinge ait görüntülerde Şahin’in, “Dağları deliyoruz, Ferhat’ın Şirin’i sevdiği gibi” ifadesini sarf ettiği görülebiliyor.

Görüntüler 21 Haziran 2018’de kaydedilmiş

Söz konusu video incelendiğinde mitinge katılan kişilerin kısa kollu kıyafetler giydiği ve ağaçların yapraklarının yeşil olduğu fark edilebiliyor. Görüntüler 31 Mart’ta yapılacak yerel seçimler için yapılan mitingler sırasında değil, 21 Haziran 2018’de Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın düzenlediği Gaziantep mitinginde çekilmiş. Erdoğan’dan önce sahneye çıkan Fatma Şahin yaklaşık 15 dakikalık bir konuşma yapıyor.

Fatma Şahin’in Facebook sayfasından paylaşılan 21 Haziran 2018 tarihli canlı yayında, Şahin’in Gazianteplilere seslenirken Türkiye’nin en büyük su projesini başlattıklarını belirttikten sonra “Dağları deliyoruz, Ferhat’ın Şirin’i sevdiği gibi” ifadelerini kullandığı net olarak duyulabiliyor.

Bu sözlerin ardından Şahin devam ederek, “Mecnun’un Leyla’yı sevdiği gibi” şeklinde bir benzetmede daha bulunuyor. Bu benzetmede de “sevdiği” kelimesi net olarak duyulabiliyor. Son olarak Şahin sözlerini, “Recep Tayyip Erdoğan da gazi şehri seviyor” şeklinde noktalıyor. Yani Şahin’den ard arda üç kere “seviyor” kelimesini temiz olarak duymak mümkün.