Facebook’ta yoruma “BFF” yazıldığında yazı yeşil oluyorsa hesabın güvende olduğu iddiası

Facebook’ta yoruma “BFF” yazıldığında yazı yeşil oluyorsa hesabın güvende olduğu iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ
Bu içerik 5 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada yer alan paylaşımlarda, Facebook’un yeni getirdiği uygulamayla paylaşımların altına “BFF” yazarak yorum yapıldığında eğer yazı yeşil renge dönüşüyorsa hesabın güvende olduğu, siyah kalıyorsa hesabın güvende olmadığı iddia edildi.

bff facebook 1024x627

Ancak Facebook’ta yoruma “BFF” yazıldığında yazının yeşil olmasının hesabın güvende olduğu anlamına geldiği iddiası doğru değil. BFF, “best friend forever” (sonsuza kadar en iyi arkadaş) anlamına geliyor ve yeşil renge dönüşmesinin hesap güvenliğiyle bir ilgisi bulunmuyor. Facebook bazı kelimelere bu tarz süslemeler sağlayarak, kelimenin tıklanabilir hale gelmesini sağlıyor.

Örneğin yorum kısmına “tebrikler” yazıldığında kelimenin turuncu olarak göründüğü, üstüne tıklandığı zaman ise konfeti ve balonların etrafa saçıldığı söylenebilir.

bff facebook güvenlik

Buna ek olarak yine yorum kısmına “hayırlı olsun” yazıldığında da yazının renklendiği görülebiliyor.

facebook tebrikler

Son olarak yorum kısmına “BFF” yazıldığında yazının renklendiği ve yoruma tıklandığında birbiriyle çarpışan ellerin ortaya çıktığı fark edilebiliyor.

bff

Sonuç olarak Facebook’un bazı kelimeleri renklendirmesi ve tıklanabilir hale getirmesinin hesap güvenliğiyle alakası bulunmuyor. Facebook’un yardım sayfasında “BFF” şeklinde bir arama yapıldığında da hesap güvenliğiyle ilgili herhangi bir açıklamaya rastlanmıyor. Facebook’un güvenlik ve gizlilik hakkında yaptığı düzenleme ve bilgilendirmelere ise buradan ulaşmak mümkün.

Ülkelere göre farklılık gösterebilen ve farklı kelimelerde hangi uygulamaların aktive edilebileceğini gösteren bir yazıya da buradan ulaşılabiliyor.