Facebook Messenger’ın 10. yıl mesajı paylaşılarak 7 GB kazanılabildiği iddiası

Facebook Messenger’ın 10. yıl mesajı paylaşılarak 7 GB kazanılabildiği iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ
Bu içerik 5 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada dolaşıma giren bir mesajda, “Messanger” olarak belirtilen Facebook Messenger’in 10. yılını kutlaması dolayısıyla söz konusu mesajın 25 kişiye gönderilmesi durumunda 7 GB internet hakkına sahip olunacağı iddia edildi. Bu iddia özellikle Facebook’ta birçok kullanıcı tarafından paylaşıldı.

facebook messenger 7gb internet

Ancak, Facebook Messenger’in 10. yılı dolayısıyla bu mesajın 25 kişiye gönderilmesi durumunda 7 GB internet kazanılacağı iddiası doğru değil. “Messanger” ifadesi ile kastedilen ve Facebook tarafından kullanıcılar arasındaki mesajlaşma için geliştirilen Facebook Messenger’ın kuruluş tarihi 9 Ağustos 2011. Yani Messenger’in 10. yaşı 2021 tarihine denk geliyor.

Uygulama, Facebook hesabınız ile internete bağlı olduğunuz zamanlarda arkadaşlarınızla mesajlaşmayı sağlıyor. Bunun için bir ücret talep etmeyen uygulamanın özelliklerine bakıldığında herhangi bir mesajı paylaşarak internet paketi kazanılmasının mümkün olmadığı görülebilir.

Aynı mesaj WhatsApp için de yayılmıştı

İnternet üzerinde yayılan yanlış bir bilgi farklı şekil ve versiyonlarda dolaşıma girebiliyor. Bunun örneklerinden biri, Messenger’in 10. yılını kutladığı iddiasına benzer şekilde ortaya çıkan başka bir iddiada yani WhatsApp’ın 10. yılını kutladığı ve ilgili mesajı 10 kişiye göndermeniz durumunda 5 sene ücretsiz WhatsApp kullanma hakkı elde edileceği iddiası.

whatsapp 10 yıl kutluyor

Ancak, WhatsApp’ın 10. yılını kutladığı ve 5 sene ücretsiz olacağı iddiası da diğer iddia gibi gerçeği yansıtmıyordu. Facebook’un 2014 yılında satın aldığı WhatsApp’ın 2009 yılında Kaliforniya’da kurulduğu görülebiliyor. Ayrıca, WhatsApp’ın iddianın doğru olmadığını açıkladığı bir yazıya da ulaşılabiliyor. Bu iddia daha önce de bazı doğrulama platformları tarafından yalanlanmıştı.