Facebook hesaplarının klonlandığı iddiası

Facebook hesaplarının klonlandığı iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Facebook’ta, kişisel bilgiler koruma altına alındığında hesaplar klonlanamaz.

Facebook, asılsız bildirimlerin kopyalanıp paylaşılmaması konusunda uyarıyor.

Bu içerik 3 yıldan daha eski tarihlidir.

Facebook üzerinden yayılan bir mesajda Facebook hesaplarının klonlandığı, fotoğrafların ve isimlerin yeni hesaplar açılması için kullanıldığı iddia edildi. Çalınan bilgilerle açılan yeni hesaplarda arkadaşlarınızdan sizi eklemelerini istendiği, isminizle istediklerini yazabilecekleri öne sürülmüş. 

facebook iddia e1587572447482

Ancak Facebook’ta, kişisel bilgiler koruma altına alındığında hesaplar klonlanamaz. Ayrıca Facebook, asılsız bildirimlerin kopyalanıp paylaşılmaması konusunda uyarıyor.

İddia zaman zaman dolaşıma giriyor

Facebook hesaplarının klonlandığı iddiası önceki yıllarda da yayılmış. Hesap klonlama, kullanıcıların kişisel bilgileri ve fotoğraflarının izinsiz kopyalanarak yeni bir hesap açılması anlamına geliyor. Ancak organize bir hesap kopyalama durumu söz konusu değil. Bireysel olarak başınıza böyle bir şey gelmesi halinde, yani Facebook’ta kendi fotoğrafınız, adınız ve kişisel bilgilerinizle sahte bir hesap açıldığını gördüğünüzde, Facebook’a şikayet edebiliyor ve hesabın kaldırılmasını sağlayabiliyorsunuz. 

Başkalarının bilgileriyle hesap oluşturma Facebook’un topluluk standartlarına da aykırı. Facebook kullanıcıları bu gibi durumları hızla bildirmeye yönlendiriyor. Facebook’a bu hesaplar, profillerin kapak fotoğrafının sağ altında çıkan seçeneklerde şikayet ederek bildirilebiliyor. 

facebook sikayet et min

Diğer yandan Facebook daha önce paylaşılan asılsız bildirimlerin kopyalayıp yapıştırarak yaygınlaştırılan gönderilere inanılmaması gerektiği konusunda uyarmıştı. Facebook’un şartlarının açıkça belli olduğunu, kullanıcıların Facebook’ta yayınlanan tüm içeriğe ve bilgilere sahip olduklarını, gizlilik ve uygulama ayarları yoluyla nasıl paylaşıldığını kontrol edilebileceğini açıklamıştı. Facebook’ta ve diğer konularda paylaşılanların kimlerin gördüğü hakkında bilgi edinmek için ‘Gizlilik ayarları’ sayfasına gidilebilir. Burada gizlilik ile ilgili seçenekler düzenlenebiliyor. Öte yandan kişisel verilerin korunmasından Facebook kadar kullanıcılar da sorumlu. 

Gizlilik ayarlarıyla bilgilerinizi koruyabilirsiniz

Facebook kişisel hesapların nasıl korunması gerektiği konusunda da çok sayıda önlem de sıralıyor. Çok sayıda gizlilik ayarı ile hesap kopyalama gibi durumların önüne geçilebilir. Facebook üzerinden paylaşılan kişisel bilgiler, görüntüler, içerikler belli kişilerle sınırlı tutulabiliyor. Ayarlardan profil bilgileri daha kişisel hale getirebilir, sınırlı kişilerin görmesi sağlanabilir. 

facebook gizlilik ayarları min

Facebook, tanımadığınız kişilerin arkadaşlık isteklerinin kabul edilmemesi konusunda da uyarıyor. Hesabın güvenlik ayarlarında çift aşamalı güvenlik seçeneği etkinleştirilerek de önlem alınabilir.

Facebook’un hangi bilgileri topladığı, nasıl kullandığı ya da paylaştığını öğrenmek için ‘veri politikası’na bakabiliriz. Facebook hesaba kayıt olurken, içerik paylaşırken sağladığınız bilgileri topluyor. Bu bilgileri de size özel filtreler oluşturmak için kullanıyor. 

Sonuç olarak Facebook’ta hesapların toplu olarak klonlanması söz konusu değil. Kullanıcılar gizlilik ayarlarıyla bu tür tehlikelerin önüne geçebilir. İddia yanlış bilginin yedi türünden uydurmaya örnek.