Ezanı yasaklayan İsrail'de televizyon kanalları hacklendi iddiası

Ezanı yasaklayan İsrail'de televizyon kanalları hacklendi iddiası

Karma Karma
Bu içerik 6 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada yayılan bir videoda, İsrail’de ‘ezanı yasaklayan’ yasa tasarısını protesto etmek amacıyla, bir grup hackerın bir televizyon kanalının kontrolünü ele geçirerek ezan yayını yaptığıiddia edildi. 13 Mart tarihinde yayınlanan ve üç ayrı program görüntüsünün yer aldığı videonun altında yazan metinde İsrail televizyonunun 12 Mart’ta hacklendiği belirtildi.

ezan yasak iddiasi video

Fakat videoda iddia edildiği gibi, i24News isimli İsrail kanalının hacklenerek ezan okunduğu iddiaları gerçeği yansıtmıyor. Ayrıca İsrail’in ezanı yasakladığı iddiaları da doğru değil. Ezanın hoparlör aracılığıyla okunmasının yasaklanmasına dair yasa hala İsrail meclisi tarafından onaylanmış değil.

Söz konusu yasa tasarısını protesto etmek isteyen bir grup hacker ise 2016’nın Kasım ayında Channel 2 kanalını hacklemiş ve ezan yayını yapmıştı.

Paylaşılan videolar montajlanmış

İddiada yer alan videodaki ilk kısım beyzbol yayınları yapan Amerikan spor kanalı MLB TV’deki bir programa ait. Görüntüler 2011 yılının Ağustos ayındaki canlı yayın sırasında meydana gelen bir deprem anından. Programın sunucuları Jeremy Brisiel, Cory Schwartz ve Mike Siano arasında “Bina mı sallanıyor?”, “Buradan çıkalım mı?”, “Deprem oluyor” gibi konuşmalar geçiyor.

Videodaki ikinci program ise, Mart 2014’de Amerika’daki KTLA News isimli TV kanalında yayınlanan haber bültenine ait. Canlı yayın sırasında meydana gelen deprem nedeniyle programın sunucuları Megan Henderson ve Chris Schauble büyük bir şaşkınlık yaşıyor

Videonun sonunda yer alan programdaki görüntüler ise Oklahama’daki News Channel 4 kanalının 2016 yılının Ocak ayında haber bülteni sırasında meydana gelen deprem anına ait.

Channel 2 News kanalı Kasım’da hacklenmişti

2016 yılının Kasım ayında iseHürriyet, Yeni Akit, ve SputnikNews’de yer alan haberlerde, yine yasa tasarısını protesto amaçlı İsrail televizyon kanalı Channel 2 News hacklenerek Mescid-i Aksa görüntüsü ile birlikte ezan yayını yapıldığı iddia edilmişti.

Bu yönde çıkan haberler doğru, Channel 2 News de 29 Kasım 2016’da bir tweet atarak hacklendiklerini doğrulamıştı.

İsrail, ezanı yasakladı mı?

İsrail Parlamentosu (Knesset), 'müezzin yasası' olarak bilinen ve camilerde okunan ezan sesinin kısılmasını öngören tasarıya ilk onayı verdi. Tasarıya göre, bütün inanç merkezlerinde saat 23:00 ve 07:00 arasında hoparlör kullanılması yasaklanacak. Başka bir tasarıda ise gün boyunca rahatsız edebilecek şekilde yüksek sesle hoparlör kullanımının yasaklanması yer alıyor. Tasarının yasalaşması için üç kez onaylanması gerekiyor.

Knesset’ten ilk onayı alan tasarıya, Arap Milletvekilleri tasarıyı yırtarak tepki göstermişti. Sosyal medyadan da söz konusu tasarıya tepkiler gelmişti.

Arap asıllı İsrailli Milletvekili Ahmad Tibi de, protesto amaçlı parlamentoda ezan okumuştu.