Eski futbolcu George Weah'in Liberya Cumhurbaşkanı seçildiği iddiası

Eski futbolcu George Weah'in Liberya Cumhurbaşkanı seçildiği iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

20 kişinin aday olduğu Liberya’da 10 Ekim 2017 başkanlık seçimlerinin sonuçları henüz açıklanmadı.

DHA ve İHA’nın Türkiye saatine göre 12:00 sularında haberi yaptıkları sırada henüz oyların açıklanma süreci sona ermemişti.

Bu içerik 5 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada ve Cumhuriyet, CNN Türk, Evrensel, Mynet, T24, NTV, Yeni Şafak, Sabah, Aydınlık, Fanatik gibi haber sitelerinde eski futbolcu George Weah’in Liberya devlet başkanı seçildiği iddia edildi. DHA ve İHA’nın bu haberi servis etmesinin ardından pek çok farklı haber sitesi Weah’ın başkan olduğunu belirtti.

Ekran Resmi 2017 10 12 15.07.17

Seçimler henüz sona ermedi

Ancak bu iddia doğru değil. 20 kişinin aday olduğu Liberya’da 10 Ekim 2017 başkanlık seçimlerinin sonuçları henüz açıklanmadı. Weah iddialı adaylar arasında gösterilse de DHA ve İHA’nın Türkiye saatine göre 12:00 sularında haberi yaptıkları sırada henüz oyların açıklanma süreci sona ermemişti.

Türkiye’de Yüksek Seçim Kurulu’na benzer görevleri olan Liberya’nın seçimden sorumlu kurumu Ulusal Seçim Komitesi 12 Ekim tarihinde Twitter hesabından yaptığı paylaşımda henüz sonuçların açıklanmadığını ifade etti. Sonuçlar açıklandıktan sonra internet sitelerinde görülebileceğini de belirtti.

liberya secim

Ayrıca Africa News gibi haber siteleri ve bölgede gazetecilik yapan Ruth Maclean ve başka gazeteciler de Türkiye saatine göre 14:00 sularında Twitter’dan yaptıkları açıklamalarda George Weah’in cumhurbaşkanı olduğuna yönelik iddianın doğru olmadığını, henüz sonuçların açıklanmadığını belirtti.

10 Ekim'de yapılan seçimin ilk turunda, 20 aday arasından Weah ve Boakai ikinci tura kalmıştı. 26 Aralık'ta düzenlenen seçimin ikinci turunda George Weah oyların yüzde 61.5'ini alarak devlet başkanı seçildi. Seçimin resmi sonuçlarına Liberya Ulusal Seçim Komisyonu'nun internet sayfasından ulaşmak mümkün.

Güncelleme: 30/12/2017

Nihai seçim sonuçları eklendi