Ermeni hastaya Ermeni donör: Kemik iliği nakli için aynı ırktan mı olmak gerekiyor?

Ermeni hastaya Ermeni donör: Kemik iliği nakli için aynı ırktan mı olmak gerekiyor?

Karma Karma
Bu içerik 6 yıldan daha eski tarihlidir.

Sosyal medyada dolaşıma giren ve bir mesajlaşmaya ait olan ekran görüntüsü yeni bir tartışma başlattı: Tedavisi için kemik iliği nakline ihtiyaç duyan hastalar için aranan donörlerde ırk önemli mi?

Twitter'da Ermeni bir hastanın ilik nakli için donör arandığı, ancak donörün hasta ile uyum sağlaması açısından "50 yaşının altında bir Ermeni" olmasının gerektiğine dair bir görsel paylaşıma girdi. Fazla takipçisi olan Hayko Bağdat gibi hesapların da bu görseli paylaşması konunun sosyal medyada tartışılmasına neden oldu. 

ermeni dna 1

Yanlış değil ama kesin de değil

Peki gerçekten donörün hasta ile aynı ırktan olması mı gerekiyor?

Konu ile ilgili görüşüne başvurduğumuz Kızılay Türkiye Kök Hücre Koordinasyon Merkezi (TükKök) ırksal yatkınlıktan dolayı doku uyuşmasının daha fazla olabileceğini ancak bunun her zaman geçerli olmadığını belirtti.

“Bu durum akrabalık bağlarının yüksek olma ihtimalinden kaynaklanıyor. Bu çağrı da bu ihtimal üzerinden yani uyumlu donörün daha çabuk bulunmasını sağlamaya yönelik olabilir. Kemik iliği nakline ihtiyaç duyan hastaların önemli kısmının iliği, birinci ve ikinci derecen akrabalarından bulunuyor. Yani anne, baba, kardeş gibi. Bunu bir halka olarak düşünebiliriz. Yani Asya ırklarının Amerika’daki bir donör bankasındansa bu çoğrafyadan donör bulma olasılığı daha fazla. Ancak bu genel geçer bir durum değil. Örneğin Avrupa’daki hastalarla Türkiye donörleri arasında şimdiye dek 7 eşleşme sağlandı. Bunların ikisine de kemik iliği nakli yapıldı.” 

Ermeni hasta için Ermeni donör aramak mantıksız değil. Donörün çabuk bulunması için bir yöntem olabilir. Ama yine de yüzde yüz sonuç veren bir yol olmadığını unutmamak gerek.

Türkiye'de donörlük

TükKök'ün teyit.org'a verdiği bilgiye göre Türkiye’de yaklaşık 170 bin donör var. Bu donörlerden 899’unun dokusu kemik iliği hastaları ile uyum sağlamış durumda. Nakil yapılan hasta sayısı ise 170.

daha çok donör daha çok hastayı kurtarmak demek. Önce Kızılay’ın sitesine girerek nasıl donör olunacağı konusunda bilgi sahibi olabilir ve daha sonra en yakın Kızılay merkezine giderek donör olmak için başvurabilirsiniz.