Erdoğan’ın yanında açıklama yapan Devlet Bahçeli videosunun gerçek olduğu iddiası

Erdoğan’ın yanında açıklama yapan Devlet Bahçeli videosunun gerçek olduğu iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Ses, videoya montajlanarak eklenmiş.

Paylaşımdaki video Erdoğan ve Bahçeli’nin 20 Şubat 2023’te deprem bölgesinde yaptıkları açıklama anını gösteriyor.

Videoya eklenen ses ise Bahçeli'nin 2014 yılında yaptığı bir açıklamadan alınmış.

Seçime sayılı günler kala, sosyal medyada siyasilerle ilgili birçok montajlanmış videoya rastlamak mümkün. 

Sosyal medyada paylaşılan bir videoda MHP lideri Devlet Bahçeli’yle, Cumhurbaşkanı ve AK Parti Genel Başkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın yan yana olduğu görülüyor.

Videoda, Bahçeli’nin Erdoğan’ın yanındayken, “Allah nasip eder, tek başına iktidar olduğumuzda veya siyasi şartlar koalisyonu gerektiriyor, koalisyon ortağı olarak iktidar sorumluluğu üstlendiğimde, Recep Tayyip Erdoğan’ın yedi sülalesinden hesap soracağım” dediği öne sürülmüş. 

bahceli erdogan aciklama iddiasi

2023 tarihli görüntüye 2014 tarihli konuşma montajlanmış

Bahçeli’nin, iddiada geçen açıklaması 2014 yılına dayanıyor. Bahçeli “Allah nasip eder, tek başına iktidar olduğumuzda veya siyasi şartlar koalisyonu gerektiriyor, koalisyon ortağı olarak iktidar sorumluluğu üstlendiğimde, Recep Tayyip Erdoğan’ın yedi sülalesinden hesap soracağım” cümlelerini Temmuz 2014’te yaptığı bir basın toplantısında dile getirmiş. 

Bahçeli’nin Erdoğan’la yan yana olduğu paylaşım videosu ise 6 Şubat 2023’teki depremlerin ardından iki ismin bölgeye yaptıkları ziyaretten alınmış. 20 Şubat 2023 tarihli açıklamada Bahçeli şunları söylüyor: 

“Büyük felaketin sonrasında Türkiye Cumhuriyeti Hükümeti en yakın zamanda en kısa yoldan sizlere ulaşmak suretiyle bu büyük felaketi ortadan kaldırma çabası göstermiştir. Çok sayıda vatandaşımız hakkın rahmetine kavuşmuştur, çok sayıda vatandaşımız yaralıdır, tedavi görmektedir. Rahmete kavuşanlara Cenabı Allah’tan rahmetler diliyorum, başımız sağ olsun diliyorum. Yaralı kardeşlerimize de hayırlı şifalar niyaz ediyorum. Bu büyük felaket mucizelerle anlam kılınmış, içinde sır olan bir olay gibi geliyor bana. O bakımından Cenabı Allah’ın büyük lütfuyla bu felaketi aşacağız. Hepimiz tekrar eski normal hayatımıza döneceğiz. Tüm ihtiyaçlar karşılanacak. Bu konuda da MHP olarak Sayın Cumhurbaşkanımızın yanındayız, her konuda ona desteğimizi belirtmek istiyoruz. “

Bahçeli, bu videoda Erdoğan’la ilgili herhangi bir olumsuz eleştiride bulunmadığı gibi, yanında olduklarını da dile getiriyor. Yani paylaşım videosunun üstüne, Bahçeli’nin 2014’teki bir konuşması montajlanmış. 

Devlet Bahçeli geçtiğimiz günlerde Balıkesir mitinginde “İki keklik” isimli şarkının sözlerini karıştırarak sosyal medyada gündem olmuştu.