Erdoğan’ın TRT’de katıldığı yayının canlı olmadığı iddiası

Erdoğan’ın TRT’de katıldığı yayının canlı olmadığı iddiası

Yanlış Yanlış
YANILTICI
YÖNÜ

Bulgular

Erdoğan’ın 1 Haziran 2021’de katıldığı yayın Çankaya Köşkü’nde gerçekleşti.

Çankaya Köşkü’ndeki saat, Atatürk’ün ölüm saati olduğu için 09.05’i gösteriyor.

Dışarıdaki aydınlığın sebebi ise spot ışıkları.

Yayın moderatörü Betül Soysal Bozdoğan’ın yayın öncesi paylaştığı fotoğrafta dışarının karanlık olduğu görülüyor.

Bu içerik 1 yıldan daha eski tarihlidir.

Cumhurbaşkanı Tayyip Erdoğan, TRT ve TRT Haber’in 1 Haziran 2021 saat 22.30’daki ortak canlı yayınına katıldı. Ancak sosyal medyada Erdoğan’ın katıldığı yayının canlı değil, bant olduğu ve çekimin de sabah saatlerinde yapıldığı iddia edildi. Konuyla ilgili Ekşi Sözlük’te “1 haziran 2021 rte'nin canlı yayına çıkmaması” adıyla bir başlık da açıldı

erdoganin trt yayininin canli olmadigi iddiasi

Çankaya Köşkü’ndeki saat hep 9.05’i gösteriyor

Erdoğan’ın 1 Haziran 2021 tarihinde katıldığı TRT yayını Çankaya Köşkü’nde gerçekleşti. 22.30’da başlayan yayının tamamına YouTube üzerinden ulaşılabiliyor

Yayının bant olduğu iddiaları Erdoğan’ın arkasında bulunan saatin 09.05’i göstermesi ve pencerelerden süzülen ışığa dayandırılmış. Ancak yayının tamamı incelendiğinde, saatin değişmediği ve pencerelerdeki aydınlığın da köşkün spot ışıklarından kaynaklandığı anlaşılıyor. Saat Atatürk’ün ölüm saatine sabitlendiğinden her zaman 09.05’i gösteriyor. 

erdogan trt yayini saat detayi

Saat 22.38’de, arkadaki saat 9.05’i gösteriyor. 

trt yayini erdogan saat

Saat 00.18’de de saat 9.05’i göstermeye devam ediyor.

Dışarıdaki aydınlığın nedeni spot aydınlatmalar

Yani yayın boyunca saatin ilerlemediği açıkça görülüyor. Dışarıdaki aydınlığın sebebi ise köşkün aydınlatma sistemi. Erdoğan’la yapılan yayının moderatörlerinden Betül Soysal Bozdoğan’ın yayın öncesinde paylaştığı fotoğrafta vaktin akşam ve dışarının karanlık olduğu görülebiliyor. Pencerelerdeki ışık spot lambaları açıldığında oluşmuş.

trt canli yayin oncesi pencereler

Bozdoğan’ın yayın öncesi paylaştığı fotoğrafta dışarının karanlık olduğu görülüyor. 

Çankaya Köşkü'nde geçmişte düzenlenen törenlerde de spot aydınlatmaların dışarıyı aydınlık gösterdiği fark edilebiliyor.

cankaya kosku aydinlatma

2017 yılında eski Başbakan Binali Yıldırım'ın Irak Başbakanı İbadi'yi ağırladığı törende pencerelerden dışardaki aydınlatma görülebiliyor.

aydinlatma cankaya kosku

Çankaya Köşkü Müzesi ve çevresini aydınlatan spot aydınlatmalar.

TRT yayınında yer alan bir başka isim Merve Şebnem Oruç da, köşkte kıldığı yatsı namazından bir an paylaşmış. Oruç’un Twitter’daki paylaşımını gece 03.16’da yaptığı görülüyor. Yatsı vakti 1 Haziran 2021 tarihinde Ankara için 22.02 idi. Yatsı gün ağarana kadar sürdüğü için Oruç’un paylaşımı da yayın saatleriyle uyumlu.